avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate 5vv5

Activitate 5vv5

Multumesc. in normativ nu am gasit insa nimic legat de obligativitatea colectarii condesului. Din tot ce am primit pana acum nu pare ca e nimic evident de care sa ma pot lega, din pacate (am sperat sa gasesc ceva din care sa ii fie si lui clar ca nu e ok ce face - nu o lege care nu adreseaza decat tangential subiectul si trebuie interpretata de judecator).
Unde gasesc normative/legi privind montarea aparatelor de aer conditionat?

Vecinul de la etajul de deasupra si-a montat un aparat de A/C si a pus o teava lunga, perpendiculara pe fatada, pentru evacuarea apei. Problema e ca de cand a facut asta se aduna porumbei pe ea, si mi s-a umplut geamul de gainat. Am incercat sa-l rog sa o incline, sau sa puna ceva sarma ghimpata pe ea, sau sa cautam alte solutii da' a fost foarte categoric ca nu vrea sa faca nimic si ca daca ma deranjeaza, sa-mi montez o copertina (nici nu cred ca ar fi legal sa fac asta fara autorizatie).

Am cititi aici ca apa scursa din AC reprezinta risc microbiologic si ca atare ar trebui sa fie colectata, dar nu gasesc nimic in acest sens in nici o lege. M-ati putea indruma spre legi/normative privind montarea aparatelor de AC (inclusiv HCL aplicabile in Bucuresti/ sector 4), pe care mi-as putea baza ca sa-l "conving" sa colaboreze/ sa facem ceva in privinta problemei?
Da, inteleg perfect ca sunt acoperit legal/ nu-s obligat sa-i dau nimic. Dar stiu si cum sunt firmele de asigurari... trag de tine cat pot sa-ti dea cat mai putini bani. Ma gandeam sa ii compensez paguba omului (chiar daca nu sunt legal obligat sa fac asta) - dar, dupa toate raspunsurile primite, cred ca o sa renunt totusi. Ca mi-e ca tot o sa fie nemultumit si doar complic situatia pentru toata lumea si risc sa mai am discutii si cu nevasta care zice ca daca ii ofer bani, doar il incurajez sa ceara mai mult/ nu pot sa-i ofer suficient cat sa fie multumit.
Am facut un accident (vina mea), autoturismele sunt aparent dauna totala (nu sunt victime din fericire). Am RCA, dar celalalt sofer era foarte ingrijorat ca o sa primeasca mult prea putin pe masina - asa ca i-am scris acum sa intreb cum a fost, si s-a lansat intr-o tirada cum ca primeste foarte putin, si masina lui e unica/ full options si tocmai investise foarte mult in ea. Era un SH, de-aia si e "dauna totala"; pot sa cred ca e un SH bun dar.... eu vroiam sa-i mai ofer ceva bani pentru a-i compensa paguba, insa acum mi-e frica, dupa mesajul lui am senzatia ca doar o suma uriasa din care sa-si poata lua masina noua l-ar satisface.

Ce sa fac? Legal, cred ca sunt acoperit - si oricum, daca m-ar da in judecata si un judecator ar zice "ii datorezi X", n-as avea o problema sa-i platesc X. Dar acum.... cred ca daca ii ofer ceva bani, mai rau fac, ca tot o sa fie nemultumit - ba poate o sa fie si mai nemultumitt. Ma expun la probleme legale suplimentare (daune potentiale mai mari) daca ii ofer o suma de bani pe care el o considera "insuficienta"?

(ca sa clarific - nu m-a amenintat niciodata cu judecata, e perfect posibil sa ramana lucrurile asa; nu mi-e frica de proces sau ceva... pur si simplu mi-e ca fac o situatie de rahat sa fie si mai naspa pentru toata lumea)