avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate MeDaRa

Activitate MeDaRa

Buna ziua,
As dori sa ofer spre închiriere decorațiuni (panou, arcada, aranjamente florale) pentru evenimente (nunți, botezuri etc) - ma puteți sfătui dacă forma juridică potrivită ar fi SRL sau PFA, care ar fi avantajele si dezavantajele? Menționez ca dispun de o recuzita restrânsă, deci costurile percepute si deci profitul ar fi foarte mici la început. Ce ar fi mai convenabil ptr mine dpdv investiție (casa de marcat etc) si taxe si impozite către stat? Îmi puteți oferi câteva informații care sa ma ajute sa ma ghidez astfel încât sa nu ajung sa plătesc foarte mult comparativ cu încasările? Va mulțumesc anticipat!
Buna, Ana,
Mulțumesc mult pentru răspunsuri și pentru tot ajutorul oferit. Cred ca pana la urma voi deschide o S.R.L., așa cum m-ați sfătuit dumneavoastră aici (înțeleg ca sunt mai putine restricții)
As avea câteva întrebări, dacă m-ați putea ajuta:
1. Daca as avea angajati, care este cuantumul taxelor si impozitelor care se plătesc pentru un angajat?
2. Ce fel de contract va trebui sa închei cu angajatul și cu câte ore de munca, având in vedere ca persoana respectiva care ma va ajuta are deja un loc de munca cu contract de 8 ore pe perioada nedeterminata?

Mulțumesc anticipat,
Dana
Buna ziua,
As dori sa înființez o firma (Întreprindere Individuală) pentru a:
-oferi spre închiriere aranjamente pentru nunta (ornamente florale, arcada etc)
-comercializa online produse handmade din hârtie, lemn (ex obiecte decorate cu numele mirilor, tablou personalizat etc)
-(doar dacă este posibil) oferirea spre închiriere a unei mașini de epoca pentru eveniment

Ma puteți ajuta va rog, cu informațiile următoare:
- ce coduri Caen sa folosesc
-daca activitățile sunt compatibile pentru a fi înregistrate pe aceeași firma?
-dacă am nevoie de casa de marcat sau pot funcționa doar pe baza de factura și program online de facturare și contabilitate

Mulțumesc mult,
Dana
Buna, Vera,

Mulțumesc mult pentru răspuns! Am înțeles de la persoane care desfășoară comerț online (pe platformele de socializare) ca Intreprinderea Individuală ar fi cea mai ușoară soluție. Recomandați mai degrabă SRL sau vedeți vreun impediment in a deschide o I.I?
M-ați putea ajuta și cu un răspuns privind posibilitatea de a Adaugă cele 2 activități pe aceeași firma, este probabil?

Mulțumesc anticipat,
Dana
Buna ziua,

As dori sa încep sa comercializez online produse handmade (hârtie, lemn, pânza) și de asemenea sa ofer spre închiriere ornamente de flori artificiale pentru nunți.
1.Aceste activități pot fi pe aceeași firma?
2. Ce coduri Caen ar trebui sa folosesc?
3. Este obligatoriu sa am casa de marcat, sau un anumit program online de facturare, sau cum ar trebui sa procedez?
4. Dpdv fiscal bănuiesc ca poate fi doar in sistem real

Mulțumesc mult pentru ajutor!
Numai bine,
Dana