Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... As dori sa înființez o firma (Întreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

As dori sa înființez o firma (Întreprindere Individuală)

Buna ziua,
As dori sa înființez o firma (Întreprindere Individuală) pentru a:
-oferi spre închiriere aranjamente pentru nunta (ornamente florale, arcada etc)
-comercializa online produse handmade din hârtie, lemn (ex obiecte decorate cu numele mirilor, tablou personalizat etc)
-(doar dacă este posibil) oferirea spre închiriere a unei mașini de epoca pentru eveniment

Ma puteți ajuta va rog, cu informațiile următoare:
- ce coduri Caen sa folosesc
-daca activitățile sunt compatibile pentru a fi înregistrate pe aceeași firma?
-dacă am nevoie de casa de marcat sau pot funcționa doar pe baza de factura și program online de facturare și contabilitate

Mulțumesc mult,
Dana
george-neagu, moderator
Buna seara,
Pentru oferirea spre închiriere aranjamente pentru nunta (ornamente florale, arcada etc) - cod CAEN 7729 Activitati de închiriere si leasing cu alte bunuri personale si gospodaresti n.c.a.
Pentru a comercializa online produse handmade din hârtie, lemn - CAEN 3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere si 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
Pentru oferirea spre închiriere a unei mașini de epoca pentru eveniment - CAEN 7711 Activităţi de închiriere şi leasing cu autoturisme şi autovehicule rutiere uşoare (fara leasing).

Activitatile le puteti inregistra si activa pe aceeasi firma. (cu menitiunea ca Intreprinderea Individuala (II) nu este firma, societate comerciala (SRL), ci va incadrati la persoane fizice autorizate. SRL si II au regim juridic diferit si mod de infiintare diferit - la II aveti mai multe restrictii)

Daca facturati catre persoane juridice, puteti folosi program online de facturare (factura + chitanta) .
Pentru clientii persoane fizice, va trebuie factura + bon fiscal, deci casa de marcat.

Ana Stanescu
www.serviciisrl.ro
Ana Stan, Consilier juridic
Buna, Ana,
Mulțumesc mult pentru răspunsuri și pentru tot ajutorul oferit. Cred ca pana la urma voi deschide o S.R.L., așa cum m-ați sfătuit dumneavoastră aici (înțeleg ca sunt mai putine restricții)
As avea câteva întrebări, dacă m-ați putea ajuta:
1. Daca as avea angajati, care este cuantumul taxelor si impozitelor care se plătesc pentru un angajat?
2. Ce fel de contract va trebui sa închei cu angajatul și cu câte ore de munca, având in vedere ca persoana respectiva care ma va ajuta are deja un loc de munca cu contract de 8 ore pe perioada nedeterminata?

Mulțumesc anticipat,
Dana