Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... As dori sa comercializez online produse handmade
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

As dori sa comercializez online produse handmade

Buna ziua,

As dori sa încep sa comercializez online produse handmade (hârtie, lemn, pânza) și de asemenea sa ofer spre închiriere ornamente de flori artificiale pentru nunți.
1.Aceste activități pot fi pe aceeași firma?
2. Ce coduri Caen ar trebui sa folosesc?
3. Este obligatoriu sa am casa de marcat, sau un anumit program online de facturare, sau cum ar trebui sa procedez?
4. Dpdv fiscal bănuiesc ca poate fi doar in sistem real

Mulțumesc mult pentru ajutor!
Numai bine,
Dana
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Va este necesar in primul rand infiintarea unui SRL cu impozit 1% sau 3 % la venituri. De asemenea este necesar sa aveti o interfata online pe care sa prezentati produsele. Casa de marcat nu este necesara ptr vanzari online.Cod caen ptr comert online ar fi de activat in primul rand.

MeDaRa a scris:

Buna ziua,

As dori sa încep sa comercializez online produse handmade (hârtie, lemn, pânza) și de asemenea sa ofer spre închiriere ornamente de flori artificiale pentru nunți.
1.Aceste activități pot fi pe aceeași firma?
2. Ce coduri Caen ar trebui sa folosesc?
3. Este obligatoriu sa am casa de marcat, sau un anumit program online de facturare, sau cum ar trebui sa procedez?
4. Dpdv fiscal bănuiesc ca poate fi doar in sistem real

Mulțumesc mult pentru ajutor!
Numai bine,
Dana

Buna, Vera,

Mulțumesc mult pentru răspuns! Am înțeles de la persoane care desfășoară comerț online (pe platformele de socializare) ca Intreprinderea Individuală ar fi cea mai ușoară soluție. Recomandați mai degrabă SRL sau vedeți vreun impediment in a deschide o I.I?
M-ați putea ajuta și cu un răspuns privind posibilitatea de a Adaugă cele 2 activități pe aceeași firma, este probabil?

Mulțumesc anticipat,
Dana
Buna ziua,

La II platiti 10% impozit prin Declaratia unica si CASS 2670 lei adica 10% daca depasiti total venituri 26760 lei pe an.
La SRL platiti 1% sau 3% si impozit dividende 5%, mai avantajos cred.CASS 2670 lei, in nume propriu daca depasiti 26760 lei.

Din acest motiv cred ca ar fi mai avantajos un SRL.
Aveti in vedere respectarea legislatiei GDPR.

Cei care nu respectă Regulamentului General privind protecția Datelor Personale se expun unui risc foarte important, amenzile aplicate fiind unele într-un cuantum foarte ridicat.

Persoanele care realizează acte de comerț în spațiul virtual, precum și cele care derulează astfel de acte, în cadrul raporturilor comerciale, trebuie să fie informate în sensul de a cunoaște ce date colectează, precum și scopul respectivei colectări.

Începând din data de 25 mai 2018, Regulamentul GDPR este aplicat în toate statele membre ale Uniunii Europene, fiind aduse modificări consistente în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal al persoanelor vizate.

Pe cale de consecință, magazinele online vor fi în posesia datelor consumatorilor, care vor putea realiza comanda unui anume produs, vor avea cunoștință de persoanele care s-au înscris la newsletter, vor deține datele în virtutea contractelor individuale de muncă perfectate, sau a oricăror alte contracte care atestă o relație profesională, și vor deține, desigur, și datele persoanelor care doresc să întrețină o relație comercială cu acestea.

Scopul prelucrării datelor trebuie să fie în strânsă legătură cu temeiul legal al prelucrării.

Scopul trebuie să fie unul clar, precis.

Datele sunt colectate în acel scop.

Este util un registru al evidențelor în care să fie precizate activitățile de prelucrare a datelor.

Angajații magazinului online trebuie să aibă în vedere scopul prelucrării.

Dezirabil ar fi că aceștia să fie instruiți, în mod constant, în acest sens.

Conform art. 6 din GDPR datele personale pot fi prelucrate prin obținerea consimtamântului, în virututea perfectării unui contract la care persoană vizată este parte, în vederea îndeplinirii unei obligații legale, care îi revine operatorului, pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate sau ale persoanei fizice, în virututea interesului legitim, ori pentru îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau rezultă din exercitarea autorității publice.