avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Activitate Mz11

Activitate Mz11

Nomenclatura stradala gresita

Tatal meu a primit un certificat de nomenclatura si l-a depus la ocpi pt actualizare, iese cf si observ ca este complet gresita adresa, s-a trecut o adresa veche, ce nu mai exista, iar amplasamentul imobilului nu are nicio treaba cu respectiva adresa. Ca sa ma explic in nomenclator au pus strada sfinxului, dar ea e de multa vreme strada aviatiei. Vreau sa merg la primarie sa lamuresc si sa scot o nomenclatura corecta, in baza actelor de proprietate. Intrebarea mea este, daca deja s-a facut o actualizare de adresa in carte (chiar daca e gresita) am voie sa repet aceasta procedura insa cu un certificat de nomenclatura corect? Cum se numeste, actualizare, rectificare?

multumesc!
raluk0207 a scris:

Vor rămâne la aceeași adresă, dar probabil vor primi numere de genul 15A și 15B.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Mz11 a scris:

Anulare intretinere

La cererea partilor, in speta mama si fiica, se poate anula contractul de intretinere daca partile doresc in mod amiabil, tot la notar? Sau este necesar a se merge in instanta?


Dezmembrare adresa postala

In momentul in care dezmembrezi un teren in doua ce inainte figura in intregime la adresa x, acum ca vor fi 2 carti funciare pot ramane la aceeasi adresa sau trebuie alocata o noua adresa in parte pentru fiecare?
Anulare intretinere

La cererea partilor, in speta mama si fiica, se poate anula contractul de intretinere daca partile doresc in mod amiabil, tot la notar? Sau este necesar a se merge in instanta?
Carte funciara - rectificare

Buna seara! Am si eu o situatie la care nu gasesc nicaieri scapare. Este vorba despre o persoana care in anii 90 a facut o casa la rosu, apoi a obtinut autorizatie. Insa, acea autorizatie (proiectul de la baza) nu reflecta realitatea. Insa, se face totusi carte funciara cand au aparut, se inscrie constructia cu acea autorizatie si ramane asa pana in prezent.
Nedumerirea mea este cum poti remedia situatia juridica a unei constructii deja intabulate? Adica, schitele din cadastru sunt bune, autorizatia e gresita.
Autorizatie de construire

Cum se poate intra in legalitate pentru o casa facuta in 1992 care a avut la baza o autorizatie (dar nerespectata)? Este expertiza tehnica o solutie pentru intrarea in legalitate?
Au fost doua terenuri intravilane unul langa altul, unul il dobandisem cu act de vanzare si unul cu chitanta de mana. Mi-am pus la rosu pe teren o casa situata pe ambele terenuri, ocupand o suprafata din fiecare, la mijloc mai exact. Cand am fost sa intru in legalitate, primaria mi-a dat autorizatie doar pe suprafata cu act autentic, ignorand chitanta pt celalalt teren, neindrumandu-ma sa merg in instanta sa obtin sentinta si pentru acel teren. Am aflat ani mai tarziu ca pot sa rezolv in instanta, lucru ce am si facut, prin 2002. Insa, vreau sa las copiilor casa, ce ma fac daca imi vede un notar actele si casa cum e pozitionata. Nu stiu cum se vede acest lucru la primarie, ca o nerespectare a autorizatiei sau ca un fel de extindere ilegala...si totodata nu stiu ce rezolvare ar fi, pentru ca altcineva mi-a zis ca imi anuleaza autorizatia...m-am exprimat gresit in postare din cauza nervilor, insa totusi daca o sa ajung in situatia asta sa mi-o anuleze, vreau sa stiu daca mai pot sa intru cu casa in legalitate. Multumesc
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Este foarte important de stiut motivul pentru care vi s-a anulat autorizatia de construire.
Poate ca sunteti in termenul procedural de atacare in instanta a anularii autorizatiei de construire.
In functie de motivul pentru care vi s-a anulat autorizatia de construire puteti analiza, impreuna cu avocatul dvs., tipul de actiune ce poate fi promovat in instanta.

AUTORIZATIE ANULATA

Am o casa din 1995 pentru care mi s-a anulat autorizatia de construire.
Fara a face un topic foarte mare, vreau sa stiu daca pot, legat, sa reintru in legalitate cu casa respectiva, este unica mea casa si nu vreau demolare, vreau sa intru in legalitate.
Certificat de atestare a edificarii constructiei.

In urma unor masuratori gresite ale casei, in sensul ca exista diferente intre proiect si neatentia unui cadastrist care a masurat, mi-au rezultat 5mp in plus la casa, lucru neadevarat.
Insa, inainte de a consta acest lucru, am apucat sa merg la primarie sa cer un certificat de atestare cu ce a masurat cadastristul, eu constatand ulterior greseala.
Se poate rectifica acest certificat de cei de la primarie de comun acord sau trebuie mers in instanta?