avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate Robert Daniel Csaszar

Activitate Robert Daniel Csaszar

Răspuns la discuția Autorizatii detailing auto
Multumesc pentru raspuns, dar nu inteleg de ce as avea nevoie de autorizatie de mediu pentru a sterge bordu de praf si sa dau cu aspiratoru in masina, practic acelasi lucru il fac cu masina mea, in teorie ar trebui sa am autorizatia asta si pentru ca fac curat in masina personala

adriandimitriu a scris:

Aviz - Autorizație funcționare Primărie
Autorizație Mediu
Autorizatie R.A.R. (Registrul Auto Roman)

Buna,

Vreau sa ma apuc de detailing auto pentru interior, mai exact aspir, sterg toate elementele din interior cu diferite spray-uri pentru diferite suprafete, curat geamurile si curat covorasele din material sau cauciuc, pentru toate astea am nevoie de autorizatie de mediu?

Tin sa mentionez ca momentan nu o sa ma ocup de tapiterie ( scaune, bancheta fie ele din material textil sau piele ) inca nu detin echipamentul necesar pentru asta.

Am nevoie si de alte autorizatii?

Codul caen pentru activitatea asta cred ca este 4520, daca gresesc va rog sa ma corectati.

Multumesc!

O zi faina!
Se plateste TVA de doua ori pe acelasi lucru?? Pai nu mai bine aleg echivalentul in bani?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se va plati TVA in vama si taxe vamale dar impozitare nu se aplica ca si castig in Romania .

Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?

Tin sa mentionez ca TVA-ul este platit de organizator (UK VAT). Daca ei suporta TVA-ul de 20%, la vama trebuie sa platesc si eu 19% TVA sau doar 10% taxa vamala?

Fiind un castig trebuie sa platesc 40% impozit din valoarea masinii?
Conteaza daca masina este electrica sau pe combustie?

Multumesc!
Cod CAEN pentru asamblarea / montarea si curatarea calculatoarelor (PC)

Am un PFA si as vrea sa adaug codul CAEN pentru activitatea mentionata mai sus, dar nu stiu care este acel cod, oare puteti sa ma ajutati cu asta? Multumesc!
Buna ziua,

Am un magazin pe platforma Gomag in care clientii au posibilitatea de a se abona la Newsletter. Trebuie sa completez formularul de pe anspdcp in care declar un operator? Tin sa mentionez ca Magazinul Online este pe PFA.

As aprecia foarte mult un raspuns simplu si scurt fara alte referinte la nu stiu ce legi pentru a ma baga si mai tare in ceata. Un simplu "Da, trebuie sa declari" sau "Nu, nu trebuie sa declari" este un raspuns perfect.

Multumesc frumos!
Buna,

Vreau sa deschid un magazin online in sistem de drop shipping ca si PFA neplatitor de TVA si am cateva nelamuriri.

Furnizorul cu care am vorbit este din Hong Kong, cand un client face o comanda din magazinul meu, eu la randul meu fac comanda direct la furnizor pe site iar produsele sunt expediate din Germania.
- Am nevoie de cod intracomunitar?
- Am nevoie de cod EORI?
- Taxele vamale sunt platit de mine sau de client?
- Trebuie sa semnez un contract cu furnizorul respectiv?
- Trebuie sa mai completez declaratia 390?
- Ce alte obligatii legale si fiscale trebuie sa mai indeplinesc?

Momentan cu intrebarile astea imi bat capul, poate s-au mai pus aceste intrebari dar as aprecia foarte mult daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Multumesc frumos!
Buna,
As vrea pe viitor sa intru in lumea criptomonedelor si as vrea sa stiu din punct de vedete legal ce ar trebui sa fac. In mare parte as vrea sa minez. Momentan nu am bani sa cumpar mai multe placi video si ma gandeam sa folosesc pc-ul personal pentru a mina si a strange o suma de bani pentru a cumpara o alta placa video. Sa zicem ca o placa costa 3000 de lei si dupa cateva luni strang suma aceasta de bani din minat si cumpar placa respectiva, ce ar trebui sa fac din punct de vedere legal in cazul acesta? Multumesc!
Răspuns la discuția PFA inregistrare finante
Am inteles, multumesc frumos!
Răspuns la discuția PFA inregistrare finante
Avand in vedere ca eu anul asta nu intentionez sa activez, adica o sa fie venitul zero pe pfa dar totusi trebuie sa trec o suma acolo, oare care ii suma minima pe care o pot trece acolo?