Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?

Tin sa mentionez ca TVA-ul este platit de organizator (UK VAT). Daca ei suporta TVA-ul de 20%, la vama trebuie sa platesc si eu 19% TVA sau doar 10% taxa vamala?

Fiind un castig trebuie sa platesc 40% impozit din valoarea masinii?
Conteaza daca masina este electrica sau pe combustie?

Multumesc!
se va plati TVA in vama si taxe vamale dar impozitare nu se aplica ca si castig in Romania .
Se plateste TVA de doua ori pe acelasi lucru?? Pai nu mai bine aleg echivalentul in bani?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se va plati TVA in vama si taxe vamale dar impozitare nu se aplica ca si castig in Romania .

Poti recupera acel TVA din UK daca le faci dovada ca ai adus masina in Romania . Ar trebui sa vedeti daca functioneaza asta daca UK nu mai e in UE . Sa va interesati la fiscul de acolo,
Pentrun tarile UE e ok .