avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?

Ce taxe trebuie sa platesc daca castig o masina din UK?

Tin sa mentionez ca TVA-ul este platit de organizator (UK VAT). Daca ei suporta TVA-ul de 20%, la vama trebuie sa platesc si eu 19% TVA sau doar 10% taxa vamala?

Fiind un castig trebuie sa platesc 40% impozit din valoarea masinii?
Conteaza daca masina este electrica sau pe combustie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 17:28, 6 Iulie 2022
se va plati TVA in vama si taxe vamale dar impozitare nu se aplica ca si castig in Romania .
Se plateste TVA de doua ori pe acelasi lucru?? Pai nu mai bine aleg echivalentul in bani?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se va plati TVA in vama si taxe vamale dar impozitare nu se aplica ca si castig in Romania .

Poti recupera acel TVA din UK daca le faci dovada ca ai adus masina in Romania . Ar trebui sa vedeti daca functioneaza asta daca UK nu mai e in UE . Sa va interesati la fiscul de acolo,
Pentrun tarile UE e ok .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pentru produse cumparate online din uk Sorin Real Sorin Real Buna ziua , Va scriu pentru ca am facut cumparaturi de la un magazin de naturiste online Health Monthly din UK . Cand am primit pachetul am fost chemat ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)