avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea_E

Activitate Andreea_E

Totusi as avea si eu o remarca de facut.
Daca ai studii superioare, o societate nu te poate angaja cu salariul minim brut de 600 ron, trebuie sa iti dea minim 1200 ron. La calculul indemnizatiei pentru sarcina si lehuzie nu se poate lua in calcul acelasi salariu?

Va multumesc frumos!
Tot ce as putea sa iti spun este ca plafonarea la cele 12 salarii minime pe economie este conforma legii (OUG 158/2005).
Practic la sotia ta se ia in calcul perioada octombrie - decembrie 2007 si ianuarie - septembrie 2008. Din cate stiu eu, in prima perioada salariul minim era 440 ron, iar in a doua perioada 500 ron. Suma totala astfel calculata ar fi de 5.820 ron. La aceasta suma se calculeaza 85 % reuzultand astfel o indemnizatie bruta de 4.947 ron. Retinerea care se face este CAS aplicat la un salariu minim pe economie (9.5% * 500=47.5 ron).
Daca calculele mele ar fi corecte, sotia ta ar fi trebuit sa incaseze in jur de 4.900 ron. Suma este diferita in fiecare luna in functie de numarul zilelor lucratoare din luna respectiva.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Ar fi interesant daca ar raspunde cineva la intrebarea pusa mai sus. M-ar interesa si pe mine. Si m-ar mai interesa ce contributii se retin din baza de impozitare in cazul concediului pentru sarcina si lehuzie!
Am inteles ideea.
Nu iti face nimeni dreptate, trebuie sa iti faci singur.
Va multumesc mult de tot pentru raspuns!
Avem si noi in prezent o problema referitoare tot la repartizarea de m3 pentru apa calda.
Intrebarea mea ar fi insa daca exista vreun loc unde ma pot adresa in vederea efectuarii unui control la asociatia de proprietari din care fac parte. Daca exista un astfel de loc, care ar fi procedura pe care ar trebui sa o urmez.
Multumesc frumos!