Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... neconcordanta indemnizatie concediu nastere si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

neconcordanta indemnizatie concediu nastere si lauzie

Sotia mea a nascut in octombrie 2008 dupa care a beneficiat de concediu de maternitate si lauzie de 126 zile timp in care a primit indemnizatia pentru acet tip de concediu. indemnizatia din cate am citit este de 85% din venitul din ultimile 12 luni dar nu mai mult de 12 salarii minime brute pe economie (de la 01.01.2009 in cuanatum de 600 ron) dar sotia a primit mai putin.Mentionez ca sotia a avut un salariu de 9600 ron, net, timp de 4 ani fara intreruperi fiind manager de top la o multinationala. Indemnizatia lunara a fost de 4600 ron in loc de 7200 ron (de la 01.01.2009). Statul Roman a calculat in felul urmator: suma a 12 salarii minime brute pe economie din care s-a acordat 85%. Este corect acest calcul sau este gresit? Ma poate ajuta cineva? Nu ducem lipsa de bani in familie dar consider ca au fost incalcate unele drepturi.
Plafonarea indemnizatiei la 4000 lei a fost stabilita potrivit art. 12 al OUG 225 privind unele masuri financiar-bugetare si reprezinta echivalentul a trei salarii medii pe economie.

"Indemnizatia de crestere a copilului pe care o platim de la bugetul public este efectul solidaritatii pe care societatea il are cu o categorie foarte importanta din punct de vedere social. De aceea am decis, pentru a elimina discrepantele si a realiza un efort de solidaritate in vremuri dificile, grele, sa o plafonam la maxim 40 de milioane de lei vechi, adica aproximativ o mie de euro" este declaratia premierului Emil Boc, conform site-ului legislatiamuncii.ro.

Art. 12 din OUG nr. 226 privind unele masuri fiananciar-bugetare publicata in M.Of. nr. 899 din 31 decembrie 2008 prevede modificarea alin (1) al articolului 1 din OUG nr. 148/2005 privind susţinerea familiei in vederea cresterii copilului, astfel:

"Art. 1 - (1) Incepand de la data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei."

Tin sa mentionez ce nu este "concediu si indemnizatie de crestere copil" de pana la 2 ani ci este "concediu si indemnizatie de nastere si lauzie" de 126 zile
Sarcina si lauzie...
Conform articolului 120 din legea nr. 19 / 2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respectiva.
Dar nu statul calculeaza...
dar cine este in masura sa calculeze aceasta indemnizatie?
multumesc!

Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale de sanatate

Ordonanta de Urgenta nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
edward_zone, utilizator
edward_zone a scris:

Sotia mea a nascut in octombrie 2008 dupa care a beneficiat de concediu de maternitate si lauzie de 126 zile timp in care a primit indemnizatia pentru acet tip de concediu. indemnizatia din cate am citit este de 85% din venitul din ultimile 12 luni dar nu mai mult de 12 salarii minime brute pe economie (de la 01.01.2009 in cuanatum de 600 ron) dar sotia a primit mai putin.Mentionez ca sotia a avut un salariu de 9600 ron, net, timp de 4 ani fara intreruperi fiind manager de top la o multinationala. Indemnizatia lunara a fost de 4600 ron in loc de 7200 ron (de la 01.01.2009). Statul Roman a calculat in felul urmator: suma a 12 salarii minime brute pe economie din care s-a acordat 85%. Este corect acest calcul sau este gresit? Ma poate ajuta cineva? Nu ducem lipsa de bani in familie dar consider ca au fost incalcate unele drepturi.

Stimate Domn,

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate (aferenta concediului pentru sarcina si lauzie) este de 85% din baza de calcul determinata ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar pe baza carora se calculeaza, conform legii, contributia pentru concedii si indemnizatii - OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.
Daca facem un calcul invers in raport de suma pe care o primeste sotia, observam baza de calcul in valoarea de aproximativ 5411 ron. Daca ne raportam la cuantumul diferit al salariului minim pe tara, ce a fost de 500 ron, 540 ron si abia acum 600 ron, calculul ar fi unul corect.
Daca dumnevaoastra apreciati textul legii, in sensul ca s-ar aplica 600X12, rezultand 7200 Ron, poate e cazul sa cereti explicatii concrete cu privire la formula de calcul, putand apoi sa contestati baza de calcul in instanta, daca nu e una conforma cu legea.

Va doresc multa sanatate dumneavoastra si familiei!