avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate smarochin

Activitate smarochin

Pana la finalizarea partajului, sotul poate solicita o compensatie pentru ca nu poate folosi acel apartament si ca trebuie sa locuiasca in chirie?
Buna ziua,
Pe scurt, dupa divort, sotul pleaca din apartamentul cumparat prin credit impreuna cu fosta sotie, sotia spunand la acel moment ca doreste pastrarea apartamentului si ca va plati singura ratele din momentul plecarii sotului pana la realizarea partajului propriu-zis. Timp de circa 4 ani, sotia taraganeaza partajul, sotul introducand in cele din urma actiune in instanta pentru partaj. In paralel, sotia nu mai recunoaste intelegerea din momentul despartirii si solicita sotului plata a jumatate din sumele platite de catre sotie drept rate la credit in ultimii 3 ani.
Sotul doreste revenirea in apartament si reluarea platii ratelor pana la finalizarea partajului, insa fosta sotie nu este de acord si nu ii permite accesul in apartament.
Care este varianta legala prin care sotul poate reveni in apartament, avand in vedere ca fosta sotie nu raspunde la mesaje, e-mail la solicitarea de permitere acces?
Mulțumesc pentru răspuns. Citind acest subiect precum și altele, am înțeles că există o prevedere conform căreia se poate invoca prescripția datoriilor mai vechi de 5 ani(sau poate am înțeles eu greșit și de aceea vă rog să mă lămuriți). Dacă se poate aplica, pot cere primăriei plata doar pentru impozitul datorat în ultimii 5 ani, având în vedere că impozitul datorat solicitat de către primărie este pentru ultimii 12 ani?
Mulțumesc!
Bună ziua!
Mă confrunt și eu cu o situație oarecum similară și nu știu cum să o rezolv.
Bunica mea(decedata in 2022) detinea cu titlu de proprietate din anul 2002, impreuna cu 3 frati, o suprafata de teren. Anul acesta am dezbatut mostenirea dupa bunica, devenind mostenitor impreuna cu sora si unchiul meu.
Pentru respectivul teren(intreaga suprafata) nu s-a platit impozitul de cca 12 ani. Dupa dezabterea mostenirii am mers la primarie pentru a plati impozitul restant. Dna de la taxe si impozite imi tot spune ca trebuie sa platesc impozitul restant pentru intreaga suprafata datorat pana anul acesta, chiar daca bunica era proprietara doar pe 1/4 din terenul respectiv. Abia apoi imi poate incheia rol individual. Este corecta aceasta impunere?
Dna de la registrul agricol mi-a spus că s-a făcut rol individual însă dna de la taxe și impozite insistă sa plătim noi întregul impozit restant.
Multumesc!
Bună ziua din nou:)
Am găsit acest articol de lege.
Din Codul fiscal: art 256 alin. (4): În cazul terenului care este deţinut în comun de două sau mai multe persoane, fiecare proprietar datorează impozit pentru partea din teren aflată în proprietatea sa. În cazul în care nu se pot stabili părţile individuale ale proprietarilor în comun, fiecare proprietar în comun datorează o parte egală din impozitul pentru terenul respectiv.

Nu se aplică în situația de față?
Bună ziua, ma puteți ajuta cu un răspuns legat de problema mea? Mulțumesc!
Dacă bunica era proprietara pe 1/4 din intreaga suprafata, nu datora 1/4 din impozitul aferent întregii suprafețe?
Am încercat să iau legătura cu ceilalți 3 proprietari însă sunt decedați toți, iar copiii lor nu vor să dezbată moștenirea sau nu îi interesează respectivul teren. De asemenea, nici nu vor să contribuie la plata impozitului. Practic, dacă plătesc întreg impozitul nu voi putea recupera acei bani.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu suportul legislativ in urmatoarea speta:
Bunica mea(decedata in 2022) detinea cu titlu de proprietate din anul 2002, impreuna cu 3 frati, o suprafata de teren. Anul acesta am dezbatut mostenirea dupa bunica, devenind mostenitor impreuna cu sora si unchiul meu.
Pentru respectivul teren(intreaga suprafata) nu s-a platit impozitul de cca 12 ani. Dupa dezabterea mostenirii am mers la primarie pentru a plati impozitul restant. Dna de la taxe si impozite imi tot spune ca trebuie sa platesc impozitul restant pentru intreaga suprafata datorat pana anul acesta, chiar daca bunica era proprietara doar pe 1/4 din terenul respectiv. Abia apoi imi poate incheia rol individual. Este corecta aceasta impunere?
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Nu stiu de unde ati tras concluzia ca nu inteleg care este rolul CEDO, si cum ati calculat sansele, dar apreciez faptul ca mi-ati raspuns.
Bună ziua din nou
Am luat legătura cu un avocat și mi-a solicitat suma de 3000 RON pentru întocmirea cererii de adresare către CEDO. Îmi puteți spune dacă e un onorariu corect?