avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate coneofcold

Activitate coneofcold

RECUPERARE IMPRUMUT PERSOANA FIZICA

La inceputul acestui an am imprumutat o fosta iubita cu o suma de bani semnificativa (as spune chiar mare) de care avea nevoie pentru a achizitiona un apartament dupa vanzarea locuintei anterioare. Si nu putea apela la banca (cel putin asta a reiesit din comentariile ei). Jumatate din diferenta a venit din partea familiei ei, jumatate a provenit de la mine cu titlu de imprumut, lucru mentionat explicit si in OP-ul transferului bancar. Nu a existat si un act notarial in legatura cu acest imprumut.

Relatia a fost de scurta durata si s-a incheiat din motive independente de acest imprumut.

Mentionez ca de 5 luni incoace incerc diverse metode de a comunica cu doamna respectiva in speranta ca imi poate spune fie si doar ce planuri de rambursare a sumei ar avea. Eu i-am mentionat de la inceput ca ma astept sa inceapa sa imi transfere sume periodice in acelasi cont din care a primit imprumutul insa nu a efectuat nici un transfer pana acum fara a invoca vreun motiv. Pur si simplu refuza sa discute despre acest subiect ca si cum nu ar exista desi am avut multiple incercari de a o implica intr-o discutie. Financiar are capacitatea sa ramburseze esalonat aceasta datorie. Moral are datoria cel putin sa imi raspunda pe acest subiect. Legal sper ca exista parghii sa recuperez aceasta suma. Mentionez ca nu am primit nici un leu pana acum inapoi si nici vreun avantaj material sau nematerial ca urmare a acestei relatii care a durat cateva luni.

Cum nu reusesc in nici un fel sa progresez pe cont propriu ma gandesc sa cer ajutor comunitatii de aici si profesionistilor din domeniu.

Care sunt sansele mele sa recuperez acest imprumut avand doar OP-ul transferului bancar cu comentariul "imprumut pe X cu Y euro" si nici un martor?

Multumesc!