avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Dyana909

Activitate Dyana909

multumesc!
nu am nr celui care vinde, am fost azi in agentie si m-au jignit, mi-au zis ca sunt bolnava si nu imi asum greselile. ca trebuie sa platesc pentru ele. Mi-au tinut teorie o jumatate de ora si m-au terorizat. Ca ei au muncit si isi merita banii. Munca ar fi fost ca un agent a venit 2 km de unde au ei agentia ca sa imi arate apartamentul 2 minute ca era pe graba. Am fost la notar si mi-au spus sa ii dau in judecata ca poate imi recuperez banii. In contract scrie ca daca ma razgandesc, pierd banii. Si astazi mi-au spus ca am uitat sa imi iau chitanta, dar de fapt ei mi-au luat banii fara nicio chitanta, contractul era facut pe 14, a doua zi cand i-am sunat sa le spun ca renunt , au taiat o chitanta cu data de 15. Cand le-am spus asta, un agent a inceput sa tipe la mine si mi-a spus ca nu sunt in pozitia de a emite pretentii. Dupa ce ca agentiile sunt cei mai mari evazionisti, vand 10 apartamente pe luna si declara doar unul, isi mai bat si joc de clienti. Ma simt atat de rau, nu stiu ce sa mai fac.


am citit. Doar ca m-am razgandit. Sa iei un apartament in bloc din 63 e curata sinucidere.
Stiu ca am gresit, dar eu am muncit pe banii aia. E un precontract facut la agentie, nu la notar.
Buna seara, m-am grabit ieri, agentia mi-a spus ca daca nu iau eu apartamentul si nu dau acontul in aceeasi zi, voi pierde apartamentul pentru ca e altcineva interesat si il vor vinde celuilalt. In aceeasi zi m-au chemat la agentie unde au facut un precontract in care scrie ca daca ma razgandesc voi pierde banii. I-am dat 1000 de euro proprietarului si 1000 de euro comisionul agentiei. A doua zi am sunat sa cer banii inapoi, blocul este din 1963 si nu voi mai reusi sa scap de el, pretul este si foarte mare pe care trebuie sa il platesc. Iar agentia mi-a spus ca nu imi mai restituie nimic iar celalalt om care voia sa cumpere, nu mai exista, parerea mea e ca nici nu a existat. Pot sa recuperez intr-un fel banii? Sunt foarte suparata! Am gresit, dar a fost si presiunea agentiei. Cred ca proprietarul apartamentului ar dori sa imi restituie mia de euro, agentia nu vrea.
Daca ti se da amenda pentru ca nu porti masca pe strada si faci contestatie, castigi?
Caut cu disperare o casuta, dar pe vanzatori i-a apucat strechea ca in 2007-2008 si au dublat preturile de la pandemie. Oricum e o bula care se va sparge ca in 2008 cand a cazut piata imobiliara. La solutia asta m-am gandit si eu, vad in fiecare zi case. Cine o face ca mine, sa vanda casa si sa se mute la bloc, ca mine sa pateasca.
Buna ziua, acum doi ani m-a batut gandul sa vand casa si sa ma mut la bloc. Nu stiam ce ma asteapta, nu am locuit niciodata la bloc. Zgomote, vecini needucati, priviri pline de dispret, plangeri scrise la avizier, urinari pe scara exterioara a blocului, masini parcate in geam..nu recomand nimanui traiul la bloc. In sfarsit, am facut o cerere la primarie pentru montarea de stalpisori pentru a bloca parcarea masinilor in ferestrele mele, locuiesc la parter. Dupa 6 indelungate luni, am obtinut aprobarea mult asteptata, dar in loc de stalpisori trebuia sa montez opritoare din cauciuc de 600mm. Acum am doua probleme- prima cu vecinii care tipa si ma ameninta chiar daca le-am aratat avizul dat de Primarie, Politia Rutiera,Politia Locala si Sgu si parcheaza deasupra lor, le iau pe mijlocul masinii. Am chemat Politia o singura data,dar proprietarul avea alta adresa si nu l-au putut amenda, au spus ca amenda trebuie data in persoana. Ce ma sfatuiti sa fac? Vecinii, oameni intre 50 si 90 de ani, s-au coalizat impotriva mea, este o tensiune absurda, fac sedinte ca sa discute despre opritoarele mele, suna la Primarie sa faca plangeri si imi parcheaza deasupra lor. Nu pot sa sun in fiecare zi la Politie.
Multumesc!
Va multumesc din suflet domnule avocat Petrescu, voi renunta sa o cumpar!
Buna ziua, intentionez sa cumpar o casa foarte colorata(fiecare perete are o culoare stridenta :) la un pret foarte atractiv,proprietarul rom o vinde pe repede inainte deoarece a intrat in insolventa pe firma. Casa spune el, e proprietate personala. E si insurat, dar casa e pe numele lui. Daca o cumpar, este posibil ca banca sa ma dea in judecata pe mine, chiar daca certificatul lui fiscal e curat sau sotia sa vina si sa declare ca ea nu a fost trecuta in actul casei si nu a semnat pentru cealalta jumatate? Multumesc!
Răspuns la discuția Rinoplastie nereusita, malpraxis
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am gasit postarea si fotografia fetei careia acelasi medic i-a cusut lobul urechii stramb si cerea alti bani sa o taie si sa coasa din nou. Acelasi tipar ca la mine, cusatura intr-o parte, nu imbina partile perfect. Dupa parerea mea o face dinadins, mie mi-a facut si un lifting de buze si cusatura a fost perfecta. Deci stie sa coasa. Daca ii cer banii inapoi, mi-i da? Sau fac plangere? Si postez pe toate site-urile rezultatul operatiei si nu cred ca mai are curaj cineva sa faca vreo operatie la acest medic?
Multumesc pentru raspunsuri!