avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Juventino

Activitate Juventino

Răspuns la discuția Probleme cu fisa de lichidare
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra. In final nu stiu ce sa fac, cel mai bine ar fi sa strangem bani, dar oricum suntem mai linistiti acum stiind ca nu se va intampla nicio tragedie daca nu achitam acea suma integral.
Buna ziua,

sotia mea lucreaza la alpha bank, acolo unde i s-a facut un card de credit in asa zise conditii preferentiale, din care a retras toti banii disponibili. Saptamana trecuta sotia mea si-a dat demisia, dar actualul angajator refuza sa-i semneze fisa de lichidare pana nu restituie integral toata suma utilizata. Mentionez ca pana acum am platit mereu la termen minimul de plata si asa am dori sa facem si in continuare, deoarece nu dispunem momentan de toata suma. In ce masura este legala aceasta procedura? Si cum poate fi atacata? Si ce se intampla daca totusi nu reusim sa strangem acei bani? Are actualul angajator dreptul de a-i retine cartea de munca sau i-o poate inchide in vreun fel in care sa o afecteze? (am tot auzit de articolul "i" desi nu stiu sigur la ce se refera)
Răspuns la discuția pensionare
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat. Intr-adevar este vorba de grupa I de munca, eu nu ma prea pricep la detaliile astea. Cert este faptul ca trebuie sa-si depuna actele de pensionare la inceputul lunii ianuarie (chiar daca este nascut pe 8 februarie) si vroiam sigur daca se mai poate intampla ceva, ca am inteles ca ar fi printre ultimii care se pot folosi de grupa pentru a iesi la pensie.

Răspuns la discuția pensionare
Buna ziua,

va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare.
In mod normal tatal meu, (nascut in '57) urmeaza sa iasa la pensie in ianuarie datorita anilor in care a muncit la grupa a II-a si a III-a (nu stiu exact detaliile). Ideea este ca m-a ingrijorat stirea de astazi prin care domnul Ministru Pogea doreste sa mareasca varsta minima de pensionare precum si sistemul grupelor. Intrebarea este: este posibil ca tatal meu sa aiba surprize neplacute in aceste 3 luni de zile cat au mai ramas pana la depunerea dosarului de pensionare?

Va multumesc,
Adrian Iosif
Multumesc foarte mult HRS, o ultima intrebare as mai avea, daca eu am domiciliul in ploiesti dar lucrez in bucuresti, unde va trebui sa fac sesizarea? La itm prahova sau itm bucuresti?
exact asta este, ei nu aveau dreptul de a-mi retine din salariu. Iar legat de cheltuielile de judecata, este un motiv intemeiat sa dau inapoi, deoarece eu nu ma pot pune cu o firma ca aceasta care poate sa sustina cheltuielile de judecata pentru urmatorii ani. Auzisem de la cineva ca pentru aceste litigii de munca nu este nevoie de plata cheltuielilor de judecata, dar se pare ca acea persoana se insela. In final cred ca imi voi convinge si alti colegi sa facem cu totii o sesizare la ITM. Acum as avea o ultima rugaminte, aceasta sesizare se poate face online? Iar daca voi mai convinge si alti colegi, trebuie sa fie facuta de fiecare in parte, sau va trebui sa facem una singura cu semnaturile tuturor?

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru atentia acordata.
Buna ziua,

de o saptamana ma confrunt cu urmatoarea problema. Lucrez la o societate comerciala marisoara cu peste 150 de angajati. Inainte de a pleca in concediu de odihna, se vorbea despre diminuarea salariilor TESA + muncitorii din productie cu 15% pentru nerealizarea planului de productie pe luna iunie. Prin "se vorbea" ma refer ca auzeam zvonuri, nimic oficial. In concediu am vorbit cu colegii mei si mi-au spus ca pana la urma s-a luat decizia sa se micsoreze salariul cu 25% dar tot din zvonuri aflasera si ei, deoarece nu au primit niciun act aditional nimic. Pe 15 iulie cand am verificat cardul, intr-adevar aveam cu 25% mai putin.
Doresc sa precizez ca fac parte din tesa si lucrez pe baza unui contract individual de munca, in care nu scrie nimic de faptul ca as lua procent din productia raportata. Deci este clar ca s-a comis o mare ilegalitate, iar dat fiind ca nu este vorba despre orice firma de la coltul blocului, doresc sa stiu ce cai de atac am precum si daca am sanse de reusita. Ingrijorator este ca acesta este doar inceputul, se mai aud zvonuri (si dupa cum vedeti zvonurile se dovedesc destul de exacte) ca in iulie ne vor obliga sa ne luam concediu fara plata.
Astfel va rog sa-mi spuneti cum pot incepe un litigiu de munca, ce sanse am sa-l castig, cat ma va costa si ce risc (adica este posibil ca in cazul in care voi avea castig de cauza, sa fiu concediat? Iar daca da atunci vor fi obligati sa-mi plateasca salarii compensatorii?)

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția carte de munca
Va multumesc foarte mult. O sa incep sa redactez notificarea, problema mea este ca patronii acestei firme mai au obiceiul (cand le vin amenzi de la politia rutiera) sa refuze postasului aceste scrisori recomandate, venite de la politia rutiera si ii sugerau sa declare ca nu a gasit pe nimeni acasa. Eu totusi voi incerca si voi vedea ce se intampla.
Răspuns la discuția carte de munca
avn a scris:

1. Notificare scrisa catre angajator;
2. Sesizare scrisa depusa la ITM (atat privind drepturile salariale neachitate cat si referitor la carnetul de munca);
3. Actionarea in judecata a angajatorului - vei solicita obligarea angajatorului la eliberarea carnetului de munca completat si achitarea drepturilor salariale aferente celor 15 zile de preaviz (fiind un litigiu de munca nu vei plati taxa de timbru).


Buna ziua,

va rog sa ma scuzati ca ma bag in discutie, dar am si eu o problema asemanatoare si anume, de 3 luni am plecat de la firma la care am CM si nici pana astazi nu am intrat in posesia ei, ultima oara mi s-a spus ca inspectorul care se ocupa de Cartea mea de Munca este in concediu si de aceea nu a putut s-o ridice.
As dori sa fac o notificare scrisa catre angajator, dar am doua probleme:
1. ce trebuie sa contina aceasta? (nu am mai facut niciodata)
2. ce se intampla daca angajatorul nu recunoaste ca a primit aceasta notificare.
(va rog sa ma scuzati daca par stupid, dar nu am cunostinte prea vaste in domeniu)

Intr-o alta ordine de idei, ideea acestui forum mi se pare extraordinara si va urez sa continuati treaba buna pe care ati inceputo.