avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Missellie 58

Activitate Missellie 58

Nici copiii nu se pot opune vânzării?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca sotul dvs a devenit proprietar inainte de data casatoriei, atunci dvs aveti doar un drept de creanta pentru contributia dvs la plata ratelor.
Daca sotul a devenit proprietar inainte de casatorie poate vinde fara acordul dvs.

Bună ziua,
Va rog sa mi răspundeți la următoarea problemă
La momentul căsătoriei,in anul 1982 soțul meu avea apartament pe numele lui ,cu contract de împrumut ,la care plătise un avans.
Restul sumei a fost plătit în rate pe parcursul căsătoriei noastre în decurs de câțiva ani,locuința rămânând tot pe numele lui.
Avem trei copii.
Întrebarea mea este:
Care sunt drepturile mele asupra locuintei?
Soțul meu o poate vinde fara acordul meu?
Mulțumesc
Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti daca in locul tichetelor de calatorie ptr.pensionari pot primi tichete de masa?
Multumesc
Bună ziua,
Va rog frumos sa mi spuneți daca un pensionar cu certificat de handicap grav cu însoțitor este scutit de impozitul pe pensia pentru limita de vârstă.
Menționez că tatăl meu a primit luna aceasta pensia impozitată .
Mulțumesc
Da,este de acord.


gi-jane2 a scris:

e de acord de principiu sa contribuie doar ca nu are ?

Va rog sa mi dati câteva indicații cum pot redacta un act prin care sora mea se obliga la plata acestei pensii de întreținere , în momentul vânzării proprietății,acum neavând mijloacele necesare de a plăti lunar.

Asta întreb și eu...
Pentru faptul că eu de trei ani de zile îngrijesc singura părinții mi se pare normal sa beneficiez de un procent mai mare ...
Nu știu cum să procedez de aceea v am rugat să mă sfătuiți
Multumesc
Bună ziua,
In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit proprietarele casei părintești ,printre un act de vânzare cumpărare între noi și părinții noștri.
Intre timp părinții nu s au mai putut îngriji singuri și am fost nevoita sa vin și să i îngrijesc.
Întrebarea mea este următoarea:
Prin ce act pot beneficia de niște drepturi în plus față de sora mea?
Mulțumesc
Bună ziua!
Va rog sa mi spuneți ce instituție se ocupa cu acordarea indemnizației lunare de hrana pentru bolnavii de TBC tratați în ambulatoriu.
Va mulțumesc!
Bună seara!
Va rog sa mi spuneți dacă perioada cat am stat în șomaj se calculează ca și vechime în muncă.
Mulțumesc