Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți daca un ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți daca un pensionar cu ...

Bună ziua,
Va rog frumos sa mi spuneți daca un pensionar cu certificat de handicap grav cu însoțitor este scutit de impozitul pe pensia pentru limita de vârstă.
Menționez că tatăl meu a primit luna aceasta pensia impozitată .
Mulțumesc
Codul fiscal
Art.60
Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
c) pensii;