avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate karsor

Activitate karsor

Buna ziua,
In 2013 am vandut masina unei persoane din Bucuresti cu acte facute si radiere de la fisc si am instrainat masina cu acte si numere inmatriculare catre cumparator. La Politie nu a vrut sa imi faca radierea deoarece nu mai permite legea sa fac eu radierea ca vanzator ci urma sa se faca radierea automat in momentul in care noul proprietar o inmatricula. In iunie 2014 masina a fost inregistrata de camerele de rovinieta pe DN 1 fara rovinieta platita si in oct am primit procesul verbal de amenda. Am luat legatura cu cel care a cumparat masina sa ii comunic de amenda si mi-a spus ca a vandut masina altei persoane din Brasov. Cand a plecat cu masina la Brasov a fost surprins de camera Am chemat in judecata CNADR pentru a anula PV pe motiv lipsa semnatura olografica si instanta sa anuleze PV. CNADR a facut intampinare cu copii dupa proba foto Autorizatia de control si certificatul calificat ptr semnatura electronica si in intampinare se spune :
art. 17 OG 2/2001 sanctioneaza lipsa semnaturii agentului constatator. Dar dupa cum se poate observa , legiuitorul a vorbit doar despre "semnatura", astfel incat chiar daca nu se mentioneaza expres despre semnatura electronica se poate constata ca nu se mentioneaza nici faptul ca semnatura ar fi olografica. CNADR solicita in intampinare respingerea contestatiei ca fiind nefondata si mentinerea PV de constatare.
In acest caz care ar ttrebui sa fie urmatorul pas pentru a veni cu raspuns la intampinare?
Pe aceasta cale mai am vreo sansa sa invoc ceva pentru sustinerea contestatiei, sau sa chem in garantie ( sau cum se numeste actiunea) pe cel caruia am vandut masina si sa il oblige pe el la plata amenzii si ce acte doveditoare sa anexez in afara de copii dupa actele de vanzare . Trebuiesc platite alte taxe de timbru daca il chem in garantie?
Va multumesc pentru sprijin!
Buna ziua,
In 2013 am vandut masina unei persoane din Bucuresti cu acte facute si radiere de la fisc si am instrainat masina cu acte si numere inmatriculare catre cumparator. La Politie nu a vrut sa imi faca radierea deoarece nu mai permite legea sa fac eu radierea ca vanzator ci urma sa se faca radierea automat in momentul in care noul proprietar o inmatricula. In iunie 2014 masina a fost inregistrata de camerele de rovinieta pe DN 1 fara rovinieta platita si in oct am primit procesul verbal de amenda. Am luat legatura cu cel care a cumparat masina sa ii comunic de amenda si mi-a spus ca a vandut masina altei persoane din Brasov. Cand a plecat cu masina la Brasov a fost surprins de camera Am chemat in judecata CNADR pentru a anula PV pe motiv lipsa semnatura olografica si instanta sa anuleze PV. CNADR a facut intampinare cu copii dupa proba foto Autorizatia de control si certificatul calificat ptr semnatura electronica si in intampinare se spune :
art. 17 OG 2/2001 sanctioneaza lipsa semnaturii agentului constatator. Dar dupa cum se poate observa , legiuitorul a vorbit doar despre "semnatura", astfel incat chiar daca nu se mentioneaza expres despre semnatura electronica se poate constata ca nu se mentioneaza nici faptul ca semnatura ar fi olografica. CNADR solicita in intampinare respingerea contestatiei ca fiind nefondata si mentinerea PV de constatare.
In acest caz care ar ttrebui sa fie urmatorul pas pentru a veni cu raspuns la intampinare?
Pe aceasta cale mai am vreo sansa sa invoc ceva pentru sustinerea contestatiei, sau sa chem in garantie ( sau cum se numeste actiunea) pe cel caruia am vandut masina si sa il oblige pe el la plata amenzii si ce acte doveditoare sa anexez in afara de copii dupa actele de vanzare . Trebuiesc platite alte taxe de timbru daca il chem in garantie?
Va multumesc pentru sprijin!
In 1997 mama mea a facut partaj voluntar mostenire la notariat si persoana care a facut masuratorile si schita a gresit schita. Era vorba despre 2 parcele care se invecinau nord-sud si el a facut schita ca fiind invecinate est-vest dar si latimea si lungimea fiecarei parcele alta decat trebuia. In loc sa treaca 180m/7.22 m a trecut 130m/10 m .
Nefiind facut cadastru pana acum de mama mea vreau sa demarez incadastrarea pentru acest teren ca apoi mama sa imi treaca mie acest teren.
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
Se poate face o alta schita si modificat actul de partaj respectiv sau ce trebuie sa fac in acest caz?

Parintii mei au un teren, proprietatea mamei mele prin succesiune si anul trecut am ridicat impreuna cu ei o camera de 2.80/3.80 si o terasa de 2.80/2.00 numai din lemn si OSB cu acoperis de tabla. As dori sa stiu daca pentru acest tip de constructie imi trebuia autorizatie de constructie, pentru ca eu, acum vreo 2 ani, am citit un articol intr-un ziar care spunea ca pentru construirea unei astfel de constructii este suficient numai acordul proprietarului. Imi pare rau ca nu am notat si numarul legii.
Daca nu este corect ceea ce am facut ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea sa intru in legalitate ca sa pot face cerere pentru bransare la curent electric.
Răspuns la discuția contract tranzactie partaj
Am studiat dosarul si in incheiere scrie ca am luat act de renuntarea la judecata cand eu de fapt am spus ca am renuntat la avocat cum am comunicat judecatorului.In cazul de fata ce pot face?Trebuie sa fac recurs si sa scriu acest lucru?Asta inseamna alt termen sau pot sa fac asta la judecator de serviciu si sa ma prezint cu parata odata cu tranzactia pentru semnat?
Răspuns la discuția contract tranzactie partaj
Tranzactia nu a fost depusa in dosar,urma sa o predau personal la infatisare atat judecatorului cat si paratei,deoarece am refacut-o de vreo 3 ori ca paratei nu ii convenea ei termenul de plata al despagubirii.Nu mi s-a dat alt termen de judecata.Ne-a spus ca suntem liberi si atat.Azi am avut infatisarea,cand pot sa merg la arhiva sa studiez incheierea de sedinta sa vad ce e scris acolo?
Răspuns la discuția contract tranzactie partaj
Nu am apucat sa semnam nimic ca nici nu am reusit sa dau tranzactia la judecator ca ne-a spus ca suntem liberi.
Mai am o completare:fosta sotie a zis ca imi da banii dupa ce sentinta devine definitiva(asta cred ca inseamna dupa ce vine comunicarea si nu fac recurs parca?).dar daca ea nu ii da banii dupa ce se legalizeaza sentinta (in cazul in care o voi rezolva problema) mai pot face recurs.dupa ce sentinta e definitiva si ma gandesc sa nu ma trezesc ca raman fara bani.
Răspuns la discuția contract tranzactie partaj
avocatii au fost sunati sa le spunem ca am repus dosarul pe rol si nu au mai raspuns la telefon si automat ne-am prezentat fara ei si am spus ca renuntam la ei apoi ne-a spus ca suntem liberi
In urma cu un an am deschis proces de partaj si in ianuarie am suspendat dosarul in vederea vanzarii apartamentului si impartirii banilor.Intr timp am convenit cu fosta sotie sa ma despagubeasca cu o suma de bani stabilita de comun acord.Am repus dosarul pe rol in vedera incheierii acestei tranzactii si a procesului.Am redactat un contract in 3 exemplare sa il prezint judecatorului la infatisarea stabilita prin termen.Stiam din informatiile pe care le-a cules ca aceasta tranzactie se inmaneaza cate un exemplar partilor si unul judecatorului ,acesta da citire tranzactiei si partile semneaza si ramane in pronuntare.cand am ajuns in fata judecatorului acesta ne-a intrebat de avocati si am spus ca am renuntat la ei si cand am vrut sa ii inmanez tranzactia ne-a spus ca suntem liberi.acum sunt in ceata totala.Ce urmeaza?Fosta sotie zice ca nu semneaza actul decat in fata judecatotului si ca nu imi da banii decat cand sentinta devine definitiva.Ce trebuia sa fac sau ce urmeaza sa fac de acum inainte ptr ca sa se termine acest proces si sa incehei tranzactia sa imi iau banii si fosta sotie sa fie sigura ca tranzactia e valabila.
Gata am reusit sa inchei procesul.A ramas in pronuntare darea sentintei care sa tina loc de act de vanzare cumparare intre proprietar si cel caruia am vandut masina.S-a prezentat si el si martorul.si au recunoscut .Deabia astept sa vad cum suna pronuntarea.Multumesc mult celor care m-au ajutat cu un sfat si in special lui mars_on_line!=D>:thumbup: