avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate anamarian

Activitate anamarian

depui plangere penala impotriva lui x care ti a incalcat propietatea ,astepti sa ti dea un nr de inregistrare,apoi te duci la tribunal,cel din judetul cu terenul si faci actiune de punere in posesie
Răspuns la discuția sentinta de divort
tatal nu poate sa i ia copiii legal dar poate sa i faca sicanii spre exemplu :sa ceara drept de vizita ,sa iacopii la plimbare si ... e foarte usor de ajuns la granita,crede ma am iesit si eu din tara cu copilul si nu mi au cerut mereu actele ,cand eram in excursii organizate
da nu cred ca se va intampla ceva,daca nu s a interesat pana acum deei inseamna ca vrea libertate,nicidecum copii
Răspuns la discuția Culpã comunã?!
n are a face soferul raspunde pt ca a condus beat,carutasul pt ca na respectat regulile de circulatie
se poate ..daca un copil calcat pe trecerea de pieton,este vinovat ca nu a fost atent,stiti stirea ,se poate orice.
Răspuns la discuția urgent
cum 3 zile?,inseamna ca la i batut nu doar lai tras de urechi ori au relatii sus puse si atunci tu daca n ai lasa te mai moale
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
important e sa te nu minti in fata instantei,dar poti sa spui ca ai uitat;)
Răspuns la discuția violenta in familie
de ce nu ti iei bunica sa locuiasca la tine
Răspuns la discuția Copilul meu a ajuns un golan
in relatile cu copilul dv aratatii intelegere,fiti calma,explicatii dar nu l contrazicetii brutal,si mai ales nu l jigniti IUBITI L Trebuie sa deveniti prietena cu copilul dumneavoastra,este la varsta teribilismului,lasati l sa vina cu fete acasa dar spunetii fara jena la ce riscuri se expune in cazul unui contact sexual neprotejat,lasa ti l sa fumeze in fata dv daca fumeaza pe ascuns fumeaza dedoua ori mai mult o data de placere a doua oara de nervi,dar incercati sa l duceti la sala de forte acol prin discutii referitoare la muschi se va lasa singur,sa arate bine ,ducetii urina la analize chiar daca trebuie sa bagati mana in wc veti afla daca se droghiaza,sau colaborati cu dirigintele sa ceara el ,cu aprobare un asemenea test de la toata clasa ,sa nu bata la ochii,dac se drogheaza puteti sa l internati si fara voia lui,dar aveti grija sanu primeasca droguri in spital de la binevoitori
Răspuns la discuția Anularea unei DONATII
odata ce a semnat e bun semnat,teoretic conteaza vointa interna a partilor dar practic e greu de probat, Dar Art. 841

Liberalitatile, fie facute prin acte intre vii, fie facute prin testament, nu pot trece peste jumatatea bunurilor dispunatorului, daca la moarte lasa un copil legitim; peste o a treia parte, daca lasa doi copii; peste a patra parte, daca lasa trei sau mai multi. Asa ca poate sa va vanda voua la copii din ce are ,acum,astfel ca la decesul dumnealui voi sa cereti reductiunea liberalitatilor.
Răspuns la discuția sentinta de divort
daca unii din copii i au fost dati sotului e posibil sa vina dupa ei,chiar si cu politia,daca va opuneti
Răspuns la discuția PFA si CIM
in pfa se impoziteaza norma de venit cu 16%, si nu venitul realizat Ca PFA, is va plati: impozite, CAS, CASS, desi va lucra la angajator.Daca lucreaza in calitate de angajat, e ilegal sa-i se ceara PFA de catre angajator www.avocatnet.ro/content/for...