avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate gygi

Activitate gygi

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuneti daca s-au aprobat modificari la legea somajului in acest an 2013,
cu privire la indemnizatia de somaj pentru absolventi,avand in vedere perioada aceea de 60 de zile in care era obligatoriu sa fim inscrisi la AJOFM pentru a putea obtine indemnizatia si care datorita modificarilor prevazute ar putea sa nu mai fie necesara(inscrierea in cele 60 de zile) si ca absolvent de facultate in termen de 1 an as putea sa cer indemnizatia de somaj.Multumesc anticipat.
Va rog sa ma ajutati la rezolvarea a doua spete de drept penal:1."Pentru comiterea unei infractiuni in stare de recivida postexecutorie instanta de judecata a stabilit o pedeapsa cu inchisoarea de 4 ani pe care a sporit-o cu 2 ani urmand ca inculpatul sa execute in total 6 ani inchisoare.Sa se arate motivat daca procedeul instantei de judecata a fost corect sau nu."
si a 2-a speta"Condamnatul aflat in executare la locul de munca a solicitat instantei de judecata revocarea masurii si suspenadrea conditionata a executarii pedepsei intrucit capacitatea sa de munca s-a diminiuat datorita bolilor de care sufera.Sa se arate motivat ce trebuie sa decida instanta."

Multumesc.
Răspuns la discuția Facultate de Drept ,bursa?
Va multumesc mi-au fost utile raspunsurile dvs.In fine am reusit sa aflu si la Facultate :cele de la secretariat nu stiau nimic:stunned:dar pina la urma am ajuns la contabilitate si mi-au spus cam acelasi lucru cu dvs..O mentiune:FR inseamna frecventa redusa,deci totusi se tin orele de curs,concentrate in trei zile.Multumesc foarte mult.
Fiind student la o Facultate de Drept anul 1 de studiu,va rog daca stie cineva sa-mi spuna, cum se acorda bursa de merit? semestrial,adica dupa primul semestru anul1,fac o cerere sau doar din anul al doilea se acorda pe baza notelor din primul an si daca sint la FR primesc?
Va rog f.mult sa-mi raspunda cineva care stie f.bine cum stau lucrurile.Multumesc.
Discuție Bursa
Va rog foarte mult sa-mi spuneti cum se acorda bursa de merit in primul an de facultate si care este cuantumul ei?As vrea sa stiu in primul rind : daca se acorda dupa primul semestru si cum sa procedez, daca se acorda si studentilor la FR si indiferent de virsta?Multumesc.
Va rog daca stie cineva sa-mi spuna daca este legal sa se perceapa o taxa pentru eliberarea adeverintei medicale de catre medicul de familie in valoare de 10-20 de lei,necesara pentru prelungirea dosarului de somaj,pentru un somer fara plata???In cazul in care nu este legal va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a nu mi se mai cere aceasta taxa?Multumesc.