avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate OvidiuF.

Activitate OvidiuF.

Ca mama va spun ca poate ar trebui schimbat terapeutul cu un psihiatru. Sunt mai mult ca sigura ca este depresie netratata. Toate simptomele. Stiu ca nu astfel de sfat ati cerut, dar pot spune ca am fost intr-o situatie de acest gen si terapia medicamentoasa m-a scos din negura mintii. Acum, la ani distanta ma gandesc cum am putut dori asa ceva. Iar vazand subiectul, avand experienta personala, nu am putut sa trec peste.
Cautati psihiatru si urgent! Pastilele sunt banale, nu dau dependenta, nu te molesesc, iar corelate cu sport si dieta, va puteti reveni si intr-o luna.
Refuz sa cred ca acesti copii vor fi bine fara o mama bine. Iar cand spuneti ca el la 2 ani distanta are inca control, aici clar e nevoie de terapie, dovada clara ca nu sunteti bine. Posibil sa fie o trauma, o relaxie toxica, o relatie narcisica (cititi despre) dar avem puterea sa ne vindecam.
Nu puteti trai abandonand copiii si uitandu-va mereu peste umar. Sunt grupuri de fb special create pentru a ajuta victimele abuzurilor, divorturilor, traumelor. Vi le pot scrie in privat, nu stiu daca am voie sa le postez. Sunt aici daca aveti nevoie de ajutor.
Răspuns la discuția Avans cazare
Mai sigur e booking si nu olx sau alte site-uri de anunturi clasice.
Un lucru mentionez, pt. ca lucrez cu platforma respectiva.
Pentru persoana care a scris anterior: Booking vireaza banii la inceputul fiecarei luni pt cea dinainte. Daca aveti cazare pe 1 Mai, eu primesc intre 3 si 15 Iunie. Asadar, banii erau la Booking in seif, nu la proprietarul de apartament. V-a ambalat povestea frumos ca o rezolva.
Iar ca sa raspund postarii, a se cauta in mediul online tot ce se poate despre acea pensiune. Chiar si in grupuri de turism. Noi am fost verificati peste tot, recenzii, platforme, www si prin google maps chiar. Verificati ca nr de telefon sa fie acelasi peste tot, sa nu fie furate pozele, sa existe intradevar ca locatie.
Nimeni nu va oferă nici o garantie ca pana in vara nu se sucesc sau intervine orice și nu mai închiriaza, pur si simplu nu are cine garanta (exceptie Booking sau Airbnb). Cand esti de rea credinta, sunt sigura ca se gasesc tertipuri.

Dle viitor tatic, pe acelasi principiu ati facut sex neprotejat cu gandul ca nu o lasati gravida.
Copilul nu se poate recunoaste, va avea liniuță in dreptul numelui tatălui, iar daca mama va dori sa va treacă ca tata, va intenta proces pt stabilirea paternitatii.
Pensie e una amarata de 300 lei pe care daca nu o platiti in bani, o platiti cu puscaria.
Am auzit ca in Mexic e chiar fain, iar in Romania copilasii pot trait mult mai misto fara asa tatici.
Cand am vandut garsoniera, cumpăratorul a trecut curentul pe el dar cu niste kw in defavoarea mea. Eu avand si alta proprietate pe mine si contract cu ei, m-au incarcat cu kw si astfel apaream cu datorii la Eon. Nu conta ca le-am aratat data vanzarii, nu a contat absolut nimic. Ce scandal a fost, era o "logica" a lor de te durea noaptea mintii.
Deja ne sunau de la firma de recuperare. Nu stiu ce s-a mai intamplat, nu am achitat, nu ne-au mai cautat. Sfatul meu, ideal ar fi, sa mergeti amandoi cu contractul sa va mutati. Stiam ca se face doar cu ambii, vanzator si cumparator, altfel e ilegal. Poti incerca sa faci dovada kw predati la vanzare. Si curios, de ce nu le-a taiat curentul la o asa suma?
Daca aveti semnat regim matrimonial de separare de bunuri, atunci nu.
Răspuns la discuția Mostenire cu datorii
De ce nu asteptati sa va caute creditorii? Asa veti afla si suma.
Ca va zice cineva ca are, ca drege, ca nu stiu ce, eu sincer, nu as crede chiar orice.
Ganditi-va intai ca CAR si IFN-urile nu dau bani cu duiumul de ordinul zecilor de mii de euro si nu oricum, in anumite conditii: posibil sa existe giranti (actuala lui concubina).
Cine va sfătuiește si va pune in tema va face sa renuntati la moștenire dar nici nu stiti ce bunuri mai are el pe langa cele dobandite in timpul casatoriei.
Nu ca v-ar trebui, dar cand faceti un lucru atat de serios cu renuntare, se facu cu cartile pe fata.
Avem x datorii, avem x bunuri, ce ne ramane sau cat scoatem apoi din buzunar? Si actuala nu a trait din acei bani imprumutati? O fi alta familie, dar nu e obligatia dvs sa achitati absolut nimic.
Cum spunea cineva mai sus, indreptati creditorii si catre ea.
Sotia nu are ce sa va cedeze, bunul mostenit e al sotului. Poate sa cedeze din cheltuielile facute împreună pt renovarea locuintei. Dar asta tine de partaj, care poate dura si nu e musai pe repede inainte. Mai intai divortati. Evacuati sotia ca nu stiu zau cine poate rezista. Copiii pot ramane si la dvs pana la finalizarea divortului, apoi se va vedea cu cine.
Nu plecati din casa ca bun plecat ramaneti.
Va provoaca la a o agresa inapoi pt a avea dovezi la divort. Sau poate chiar are o problema cu dvs: nu va mai suporta.
Consultati un avocat, se vede clar ca nu stiti cum stau treburile si sunteti o victima sigura (bani, fete, mostenire etc).
Ati avut bani de a construi o casa si nu va indurati sa contactati un avocat?
De ce sotul si varul lui sunt suprematia absoluta si nu va interesati singura?
La o prima vedere, sunteți fix victima perfecta: neinformata.
Cunoasterea inseamna putere: contactati un avocat sa va explice care va sunt drepturile. Si aveti destule. Nu renuntati la ele pt linistea sufleteasca. Copiii au drepturi.
1. Copiii nu se despart asa usor, si de regula raman la mama.
2. Nu are importanta cine e titular de contract, sunteti amandoi cu aceleasi drepturi.
3. Casa se imparte la 2.
4. Sotul o sa fie sfatuit de var sa va ceara bani si pt investitiile facute in casa parintilor dvs.
Ca sfat personal, inregistrati-va pe grupuri de fb cu specific de divorțuri, o sa vedeti ca lupul isi schimba părul dar naravul ba. Cititi, intelegeti, luati atitudine.
Divortati, nu lasati copiii fara mama, azi o palma, maine un pumn, poimaine un cutit. V-am pus pe ganduri?
As pleca si nici la telefon nu as mai răspunde. Ai fost fraierita, pe romaneste. Daca se permitea in vremurile noastre, se numea sclav pe plantatie. Am mai auzit de astfel de patroni, ai grija de acum, ce semnezi, lucreaza doar legal si ce scrie pe cartea de munca aia sa primești: si functie, si program si bani.
Orice bine crezi tu ca ii faci sefului, se va întoarce la un moment dat impotriva ta. Drept dovada, le pare rau dupa bani (desi daca socotesti, nu le esti datoare, au economisit cu tine cand nu au platit cat trebuie la stat).
Pa si la revedere! Nu sta bona nici o zi. Stii cat ia o bona pe ora? Interesează-te. Mai adauga copil cu sindrom. Ai de luat bani, nu de prestat.
Succes si deschide ochii, toti isi vad de interesul propriu.
Sotul supravietuitor mosteneste 25%, chiar dacă a încheiat conventia matrimoniala de separare de bunuri atat timp cat sunteti casatoriti.


fira_fira63 a scris:

Sa inteleg ca in acest caz, pentru a nu avea drept de mostenire, este mai indicat sa se faca divortul de comun acord si apoi sa-si dobandeasca bunuri proprii?