avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeta17

Activitate Georgeta17

Poti fi obligat sa predai o gestiune la care contractul ti a incetat in urma cu 2 ani pe o anumita societate chiar daca tu la momentul demisiei erai angajat pe alta societate tot ca gestionar ambele societati cu acelasi patron?
Demisie fara preaviz conform art 81 alineatul 8
Intrucat angajatorul in ultimile 12 luni a avut intarzieri salariale mari..mai clar a dat salariile o data la 2 luni...nefiind cu plata la zi de mai bine de un an...avand mereu restante salariale..salariul obtinut cu insistente mari cu rugaminti si umilinte...practic cersind salarul..angajatorul privat platindu mi salariul doar cand a vrut si cat a dorit el..nerespectand contractul de munca.
Demisia i am transmis o si prin posta prin scrisoare recomandata.
Eu detinand functia de gestionar..la aceasta firma din anul 2019 .stiam ca firma nu are gestiune marfurile la inceput erau trecute pe cheltuieli pe parcursul consumului..Acelasi patron a detinut o alta firma cu gestiune unde tot eu am fost gestionara pana in 2019.intrucat firma veche a fost bagata in faljment am fost trecuti toti salariatii pe firma noua inclusiv eu ca si gestionar.
Nu s a facut o predare cu inventar la momentul incetarii CM nu mu s a solicitat
Azi la acest moment patronul refuza sa ia act de demisia mea convocandu ma sa vin sa u predau si gestiunea pe firma veche cu care eu nu mai am nici o relatie contractuala...refuza sa recunuasca neplata salariului...intarzierile salariae....amenintandu ma cu plangere penala.
Eu m am si angajat dupa demisie in alta parte.. intrucat aveam nevoie de bani nu sa stau sa astept 2 luni ca sa primesc prin " cerseala " jumatate din salariu cuvenit intr o luna
Am fost angajata timp de 12 ani ca si gestionar intro Societate privata care a intrat in insolventa si la acest moment este in lichidare .Patronul acestei societati , angajatorul meu detine mai multe firme , societati pe care le -a bagat pe rand in faliment trecand cu gestiunile de pe o firma pe alta ca aport de capital.
la angajarea mea eu nu am preluat gestiunea cu proces verbal de predare -primire insa timp de 7 ani am operat bonuri consum de materiale si am intocmit note de receptie , inventarele nu -s-au facut niciodata asa cum prevede legea adica comisie care sa participe pe bune la inventar care sa intocmeasca la sf inventarului notele de constatare declaratii cu eventuale plusuri sau minusuri , practic singura am facut inventarul faptic pe teren eu niciodata neavand acces la stocurile din contabilitate . ca sa mi pot verifica stocurile Mai nou aflu ca serviciul contabilitate nu a operat ( scazut)acele bonuri de consum pe care eu le-am scazut din gestiune pentru procesul de productie , ... in momentul eliberarii materialelorDin surse am aflat ca exista la acest moment o diferenta uriasa intre faptic si scriptic patronul ani l rand nu a dorit sa introduca consumurile reale bonurile scazute de mine , incercand sa dovedeasca ca firma este pe plus..(mentionez ca serviciul de contabiliate nu se afla la acelasi punct de lucru unde am gestiunea....................
in situatia de fata ce mi se poate intampla mie ?
mentionez ca de 1 an patronul m-a trecut pe o alta firma ( eu avand lichidarea facuta pe firma care este in faliment)dandu-mi o alta gestiune ... tot fara proces verbal de predare primire ...
dupa angajrea mea pe noua firma neavand gestionar pe societatea care era in insolventa la acel moment am continuat sa mai operez documente de gestiune bonuri de consum si note de receptie marfa timp de cateva luni. , fiind vorba de acelasi patron care detine sau a detinut toate aceste firme la acelasi punct de lucru.
DE mentionat ca au existat si evenimente de genul furturilor sparegeri de magazii cand am anuntat politia si conducerea societatii insa acele bunuri furate au continuat sa existe in stocurle gestiunii.
Am facut presiuni prin note scrise catre conducere pentru inventarierea de urgenta dupa spargerile petrecute.. .