Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poti demisiona fara preaviz daca esti gestionar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poti demisiona fara preaviz daca esti gestionar?

Demisie fara preaviz conform art 81 alineatul 8
Intrucat angajatorul in ultimile 12 luni a avut intarzieri salariale mari..mai clar a dat salariile o data la 2 luni...nefiind cu plata la zi de mai bine de un an...avand mereu restante salariale..salariul obtinut cu insistente mari cu rugaminti si umilinte...practic cersind salarul..angajatorul privat platindu mi salariul doar cand a vrut si cat a dorit el..nerespectand contractul de munca.
Demisia i am transmis o si prin posta prin scrisoare recomandata.
Eu detinand functia de gestionar..la aceasta firma din anul 2019 .stiam ca firma nu are gestiune marfurile la inceput erau trecute pe cheltuieli pe parcursul consumului..Acelasi patron a detinut o alta firma cu gestiune unde tot eu am fost gestionara pana in 2019.intrucat firma veche a fost bagata in faljment am fost trecuti toti salariatii pe firma noua inclusiv eu ca si gestionar.
Nu s a facut o predare cu inventar la momentul incetarii CM nu mu s a solicitat
Azi la acest moment patronul refuza sa ia act de demisia mea convocandu ma sa vin sa u predau si gestiunea pe firma veche cu care eu nu mai am nici o relatie contractuala...refuza sa recunuasca neplata salariului...intarzierile salariae....amenintandu ma cu plangere penala.
Eu m am si angajat dupa demisie in alta parte.. intrucat aveam nevoie de bani nu sa stau sa astept 2 luni ca sa primesc prin " cerseala " jumatate din salariu cuvenit intr o luna
1. Demisia fara preaviz este posibila :
- dacă angajatorul renunta total la efectuarea preavizului;

- dacă angajatorul nu-și îndeplinește obligațiile asumate prin contractul de munca..

2. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.