avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Avila

Activitate Alina Avila

Si se solicita in cadrul dosarului deschis ,sau de depune o noua plangere pt fals?
Si in cazul in care am trimis-o gresit ce se intampla?
Judecatoria este instanta competenta sa judece plangerea impotriva ordonantei de clasare privind infractiunea de ucidere din culpa?
Daca intr-un dosar penal ucidere din culpa ,au aparut probe din care rezulta falsuri ,se cerceteaza din oficiul acuzatia de fals sau trebuie sa solicit eu
Procesul a incetat in faza de urmarire penala
Este la judecator Dar alaturat plangerii am depus toate dovezile Le mai trimit inca odata?
Daca procesul penal a incetat pe motiv ca fapta nu e prevăzută de legea penala ,ma pot indrepta catre instanta civila pentru repararea prejudiciului moral ?
Daca odata cu plangerea impotriva solutiei de clasare am trimis si toate dovezile pentru temeinicia plangerii ,mai trebuie sa depun note scrise?
Am trimis si la prim procuror plangere ,insa nu mi-a raspuns in termenul de 20 zile si am depus la instanta
Clasarea s-a emis in temeiul art 16 alin 1 lit b teza 1 c In expertiza medico legala
se specifica legatura de cauzalitate intre infectiile nosocomiale si deces ,insa nu s-a tinut cont de aceste aspecte si doar pe marturiile neadevarate ale martorului audiat