avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters63677

Activitate ContSters63677

Mi-a spus cineva ca a primit amenda de la Garda Financiara pentru ca nu avea trecut pe contracte capitalul social al societatii. Trebuia sa revina sa-mi spuna in baza carei legi a primit acea amenda, fiind probabil trecuta in procesul-verbal dar, din diverse motive, nu am reusit sa iau legatura cu persoana respectiva.
Stie cineva despre ce prevedere legala este vorba?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii.
Cazul concret:
Mama mea a murit in iunie 2006. Tatal meu s-a recasatorit in august 2008. Abia atunci am facut succesiunea dupa mama (dupa casatoria tatalui). Acum, dupa aproximativ 1 an de la casatorie, sotia tatalui meu l-a parasit. Din motive religioase, tatal meu nu vrea sa divorteze, dar vrea sa faca un act prin care sa se asigure ca sotia nu va primi nimic la decesul lui.
Tinand cont ca are o varsta destul de inaintata si ca sufera de o boala care evolueaza destul de rapid, ar vrea sa rezolve aceasta "problema" cat mai repede.
Care ar fi cea mai buna solutie?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Avem o problema cu o despagubire de la RCA Omniasig.
Acum 2 zile am avut un incident. Ne-a tamponat in spate o masina care, neadaptand viteza la conditiile de drum (ploaie torentiala), nu a reusit sa franeze la timp cand masina noastra a oprit regulamentar, in localitate, pe drum european. Desi cel care ne-a lovit a vrut sa ne intelegem pe cale amiabila noi am insistat si am fost la politie unde s-a facut proces-verbal de constatare, vina fiind a celeilalte parti.
RCA-ul celui care a provocat accidentul fiind la Omniasig, a doua zi s-a dus sotul acolo si au inceput presiunile.
Ca nu era nevoie sa facem proces-verbal la politie, ca acum legea permite sa se inteleaga partile (dar unul s-a scapat si a recunoscut ca, in caz de intelegere, se considera culpa comuna, ceea ce nu era adevarat in cazul de fata), ca sa ne punem si noi la bataie polita Casco etc.
L-au chemat si pe cel care a provocat accidentul, acesta spunand ca, de fapt, nu e numai vina lui, ca am oprit pe mijlocul drumului, ideea de baza fiind ca procesul-verbal de constatare nu ar conform cu realitatea.
Acum cei de la Omniasig ne-au dat acordul de reparatii doar cu plata la 50% din valoare, invocand o conventie semnata intre ei si asigurat si ordinul CSA nr. 20/2008.
Sotul meu a facut o contestatie la acel acord de plata si, de asemenea, a facut o reclamatie la OPC. Cei de la OPC au spus ca problema nu e de competenta lor si ca o vor trimite la CSA pentru solutionare.

Am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva, daca au dreptul legal sa ne plateasca doar 50% din valoarea reparatiilor si ce posibilitate de a rezolva problema avem.

Multumesc anticipat.