avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate dre_andrei

Activitate dre_andrei

Buna ziua,

Prin intermediul firmei pe care o detin, am in proprietate o supravata de teren intravilan intr-un sat din Romania, pe care am si o constructie (magazin).
In urma cu cateva zile, vecinul de langa mine mi-a cerut sa eliberez o portiune de teren, argumentand ca a cumparat-o de la primarie si doreste sa construiasca pe ea.
Astazi am mers la primarie, si cineva la OCPI care era in sediul primariei imi explica faptul ca ei au masurat terenul meu si defapt suprafata ocupata de mine este mai mare, astfel incat diferenta i s-a acordat acelui vecin.
Eu sunt convins ca nu este asa, si ca punerea in proprietate a vecinului a fost facuta abuziv, insa nu imi este clar cum trebuie sa procedez mai departe.

Orice sfat este binevenit.

Multumesc.
Răspuns la discuția PFA: Radiere conform OUG 44/2008
o sa ma apuc de cautat sa intreb si pe altii cum au facut cu facturile.
tu cum o sa faci? raman asa, in aer?
Răspuns la discuția PFA: Radiere conform OUG 44/2008
wow..
nu ma asteptam sa mai gasesc pe cineva cu aceeasi situatie

radierea de la administratia financiara nu s-a facut, si afirm asta deoarece eu am PFA cu norma de venit si mi-am platit impozitele in fiecare trimestru din 2010 si in 2011 pana acum. Ei mi-au eliberat decizia de impunere pentru anul 2011.. Deci sigur nu este radiat PFA-ul la ei. Acum voi merge si eu la administratia financiara sa radiez de acolo acel PFA.

Si pentru mine ramane aceeasi problema: cum scapam de coada asta, facturile eliberate in perioada iunie/iulie 2010 - aprilie 2011.

Poate un avocat stie: daca deschidem un proces impotriva registrului comertului, in care sa reclamam faptul ca PFA-ul a fost radiat fara sa fim anuntati, si sa cerem anularea deciziei de radiere cf. OUG 44/2008 - un astfel de proces ar putea avea succes?
Răspuns la discuția PFA: Radiere conform OUG 44/2008
da, imi fac un nou PFA, dar ce se intampla cu facturile din perioada iulie 2010 - aprilie 2011? a
Salut,

Sunt angajat la o firma cu carte de munca cu norma intreaga.
Cu aceeasi firma am si un contract si prestez servicii prin PFA.
Din auzite, am inteles ca e ilegal (sau ma rog,"nu trebuie") sa ai si carte de munca si PFA cu aceeasi firma.

Cum e defapt?

Multumesc.
Salut,

Am infiintat in 2007 un PFA.
Toate bune si frumoase, norma de venit, eliberez facturi, iau banii. In aprilie 2011 depun actele pentru un credit si cei de la banca imi spun ca cei de la Registrul Comertului le-au comunicat ca PFA-ul meu este radiat si ca nu imi pot lua in considerare veniturile din PFA.
Am mers si eu la registrul comertului si am constatat ca da, PFA-ul era radiat, conform OUG 44/2008, pentru neexercitarea dreptului de optiune in una din formele prevazute.
Acum am 2 intrebari:
- nu trebuia sa fiu si eu anuntat ca se radiaza acest PFA?
- PFA-ul a fost radiat pe 9.iulie.2010. De atunci si pana acum eu am tot eliberat facturi pe care firma cu care colaborez le-a inregistrat in contabilitate si mi le-a platit; aceste facturi eu le-am eliberat pentru PFA-ul meu, care in periaoda aceea era lichidat - mi se pare ilegal. Ce e de facut acum ca sa intru in legalitate?

Multumesc.
Răspuns la discuția probleme cu dosarul de dauna
nu se poate da numele asiguratorului? si eu trec prin ceva asemanator, si poate facem ceva impreuna..
Sunt angajat in domeniul IT de aprox 2 ani si in luna decembrie am obtinut diploma de absolvire a cursurilor universitare (diploma de inginer). Tot in luna decembrie i-am inmanat-o angajatorului, cerandu-i acestuia sa imi treaca salariul la categoria "impozit 1%", conform reglementarilor legale.

Anagajtorul mi-a spus ca nu se poate si ca situatiile cu angajatii trebuiau depuse din luna septembrie, si astfel eu am fost incadrat tot la impozit 16%. A primit totusi copia mea de diploma, insa mi s-a spus ca abia din ianuarie 2012 voi putea trece la impozit 1%.

Ce parere aveti?
Este corect?
Mie nu mi se pare mai ales ca am prieteni la alte firme care nu au avut aceasta problema.
Răspuns la discuția vatamare corporala
13 zile pentru sora si 7 zile pentru mama. in ce se incadreaza? lovire sau vatamare corporala? ce pedeapsa primeste? ce pot face pentru ca pedeapsa acestuia sa fie cat mai mare?
politia e partinitoare... am explicat mai sus de ce...
buna ziua. am o problema. mama mea si cu sora mea se certau din cauza unor sticle cu o femeie de 35 de ani. dupa cearta (ea le-a injurat) aceasta si-a chemat fiul minor (15 - 17 ani) iar acesta impreuna cu mama sa le-au batut pe mama si pe sora mea cu pumnii si cu un bat. vatamarile corporale sunt urmatoarele: fractura de arcada nazala cu dizlocare , internare in spital pentru 13 zile (plus inca cateva eventuale de concediu medical) - sora mea, si os femur piciorul stang rupt, vanatai pe fata si pe spate - pentru mama mea. ambele au certificate medico-legale. mentionez ca dupa incident, sora mea a sunat la 112, acestia au trimis politia locala la locul faptei, iar acesta nu a intocmit nici un proces verbal deoarece se afla in concubinaj cu persoana care mi-a agresat sora si mama.
spuneti-mi va rog, ce ar trebui sa fac mai departe, cum ar trebui sa actionez...
multumesc.