avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate Barbu22

Activitate Barbu22

Este injust si discriminatoriu. E o lege pentru paznici sI personalul TESA, de parca noi cei cu grupe de munca, dupa terminarea programului n-am respirat acelasi aer poluant la un loc cu paznicii si personalul TESA.
Locuiesc intr-o localitate cu grad mare de poluare, trecuta pe lista localitatilor ai caror locuitori beneficiaza
de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani, fara penalizare.
Va rog, daca imi poate spune cineva daca cei care cu grupe de munca beneficiaza in plus si de aceasta reducere de 2 ani? Se tot aude ca legea s-a modificat.
Va multumesc!
Prima de vacanta de 1000 ron
Pentru ce suma se platesc contributii la stat?
Multumesc!
Buna ziua!
Cu mii de multumiri, imi poate spune cineva daca un conflict de munca se poate deschide de catre reprezentantii salariatilor in lipsa unui sindicat legal? Daca actulalul contract colectiv de munca expira la 30 Aprilie 2022 si partile nu se inteleg in negocierea noului contract colectiv, se poate deschide acest conflict de munca daca acest contract nu s-a incheiat?
Multumesc!

Repausul sapatamanal
Lucrez intr-o societate unde repausul saptamanal nu exista.
Programul este in ture de 12 cu 24 (neregulate) zi sau noapte. Nu avem grafic iar programarea se face prin telefon. Suntem solicitati sa lucram chiar si doua nopti una dupa alta (iesim din tura dimineata si noaptea intram iar de la ora 19) dar foarte bine suntem solicitati sa lucram chiar si cate 3 sau 4 ture de 12 ore (tura de zi una dupa alta) fara liber. Acest lucru se intampla de foarte mult timp si saptamanal realizam 60 sau chiar 72 de ore, iar lunar realizam de fiecare data intre 220 si 240 de ore.
Am cerut directorului ca cele doua zile de repaus saptamanal de care nu benificiem sa fie platite dublu, cerinta care ne-a fost refuzata pe motiv ca ni se platesc orele suplimentare la fiecare 60 de zile si ca benificiem de un spor de weekend de 25 %. Am solicitat atunci ca acest spor de weekend sa fie de 100% pentru orele lucrate in weekend.
Am fost refuzati categoric.
Stiam ca exista un Articol 137 din CM in privinta repausului saptamanal care prin cele 5 aliniate ale sale clarifica acesta situatie.
Va rog daca este cineva sa-mi raspunda daca putem obtine legal aceasta marire de coeficient.
Va multumesc anticipat!
Ce este obligatoriu sa se treaca pe un act aditional eliberat dupa majorarea salariului?
Este normal ca angajatorul sa nu treaca sporurile pe actul aditional eliberat dupa majorarea salariului? Sporurile sunt trecute pe o anexa separata la contractul colectiv de munca si n-au fost modificate. A fost modificat doar salariul.
Multumesc
Buna dimineata!
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns
Uneori lucrez in regim de 12 cu 24, alteori
12 cu 12 (in functie de cum este de treaba)
Nu avem un grafic de lucru, personalul pentru lucru (programarea pentru a veni la serviciu se face prin intermediul telefonului cu o zi inainte.)
Angajatorul ma poate obliga sa lucrez peste norma de lucru lunara?
(adica peste cele 168 de ore lunar sau 176 cat are o luna lucratoare)
Va multumesc anticipat!
Va prezint scuze pentru citarea raspunsurilor
Sa inteleg de la dumneavoastra ca angajatorii nu mai au nicio obligatie
sa transmita Caselor de Pensii sporurile pe care le are angajatul, in afara
salariul brut realizat lunar?
Nu cred ca este normal sa nu se comunice Caselor de Pensii
sporurile lunare aferente impreuna cu salariului brut realizat atat timp cat la incetarea activitatii
prin iesirea la pensie ni se cer adeverinte de la angajatori cu toate sporurile.
Nu este mentionat nicaieri pe fluturas ca acest spor este trecut in brut
apare ca o simpla suma (facand o analiza a orelor lucrate) fara a fi mentionat ce reprezinta





Cornel Vasile a scris:

Daca este inclus in salariul brut, nu mai poate figura si aparte.