avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate mmihai176

Activitate mmihai176

Răspuns la discuția Acuzat pe nedrept de inselacuine
Unul original, al carui originalitate poate fi comparata cu a unuia din magazinul oficial. Faptul ca a avut parte de livrare cu verificare si ca l-a acceptat, nu are nicio valoare? Nici nu stiu la ce fel de cercetari ale politiei sa ma astept....
Răspuns la discuția Inselatorie OlX..
Buna ziua, intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu, dar cu altceva :e vorba de un articol vestimentar de care vanzatorul s-a declarat multumit la verificare colet ( de care a beneficiat si mi-a scris si in privat ), apoi dupa 4 zile m-a cautat ca defapt nu e original, e contrafacut . Asta dupa ce s-a declarat multumit initial si l-a acceptat. Fiind vorba de un ramburs de 500 lei.
Din cate am citit in raspunsul dvs., la politie nu ar gasi vreo presupusa rezolvare, dar nici eu nu sunt dispus sa ii returnez fiindca nu inteleg de ce cand l-a verificat nu a spus nimic, doar mi-a multumit, iar acum il vrea retur. Ce nu stiu eu este daca totusi politia se poate implica atat de mult intr-un astfel de caz incat sa mearga pana la aflarea titularului unui numar de telefon de la firma de telefonie mobila sau sa ceara alte date firmei de curierat, in situatia data, cu verificare colet.
N-as vrea sa am cine stie ce probleme nedorite, la care chiar daca nu sunt vinovat, sa imi dea batai de cap.
Răspuns la discuția Acuzat pe nedrept de inselacuine
Buna ziua,
Va multumesc pt. ca v-ati exprimat opinia. Intr-o situatie identica ma aflu si eu, doar ca e vorba de un articol vestimentar de care vanzatorul s-a declarat multumit la verificare colet ( de care a beneficiat si mi-a scris si in privat ), apoi dupa 4 zile m-a cautat ca defapt nu e original, e contrafacut la toate capitolele, imprimeuri, ecusoane, etc.. Asta dupa ce s-a declarat multumit initial si l-a acceptat.
Intrebarea mea este daca politia poate deschide o cercetare doar bazandu-se pe declaratia lui ( in care cred ca va omite ca a avut livrare cu verificare ) si daca politia are acces la informatii precum numele titularului de abonament al expeditorului sau al detinatorului de cont bancar unde s-a facut rambursul. Presupun ca raspunsul e pozitiv dar chiar in orice conditii au acces la aceste informatii?
N-as vrea sa am cine stie ce probleme nedorite, la care chiar daca nu sunt vinovat, sa imi dea batai de cap