avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate jewelled

Activitate jewelled

Avand in vedere ca nu avem nici unul nici altul documentul care sa ateste calitatea de mostenitor, nu ar fi putut sa inchirieze cu acte legale apartamentul...
Este demarata din iulie 2022... Doar ca merge greu....
Nu au contract inregistrat la ANAF!
In urma decesului mamei naturale si pe fondul neintelegerilor cu fratele vitreg, am solicitat in instanta constatarea deschiderii succesiunii, constatarea calitatii de mostenitor si iesirea din indiviziune a partilor.
Printre bunuri exista si un apartament, la care are acces doar fratele vitreg.
Acesta deja a inchiriat apartamentul, beneficiind de castigurile de pe urma chiriei.
Pot stopa in vreun fel aceasta activitate ilicita a fratelui vitreg? Cui ma pot adresa ca pana la finalizarea procesului din instanta, sa nu beneficieze de castiguri nici una dintre parti?
Multumesc
Am primit raspunsul de la ANAF, in ianuarie 2023, ca suma castigata de catre mine in instanta a fost compensata din obligatia de plata a unor cheltuieli de judecata in acelasi Dosar pe care l-am castigat impotriva ANAF.... O mare bataie de joc!
De 4 ori....

gi-jane2 a scris:

i-ati notificat ?

Am castigat in instanta o hotarare impotriva ANAF, hotarare care obliga ANAF sa imi plateasca cheltuielile de judecata. Desi am trimis din iunie 2022 solicitare de restituire a sumei conform hotararii, ANAF nici pana la aceasta data - peste 80 zile lucratoare - nu a achitat obligatia de plata in contul meu. Pot executa silit ANAF, cu ajutorul unui executor judecatoresc?
Multe multumiri!
Sora mea este pensionata medical, incadrata in grad de handicap grav. In acest an a dezvoltat un Psoriazis foarte agresiv, cu spitalizare si tratament continuu.
Medicul curant mi-a comunicat ca se poate solicita pensionare medicala pentru acest diagnostic.
Daca este deja pensionata medical, cu handicapul mentionat anterior, exista legal posibilitatea majorarii pensiei din cauza acestui diagnostic?!
Multumesc
...cum pot verifica daca existau la data decesului mamei mele, conturi bancare pe numele ei si cum pot bloca accesul la acele conturi pana la clarificare succesiunii?!