avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am castigat in instanta o hotarare impotriva ANAF, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am castigat in instanta o hotarare impotriva ANAF, hotarare care ...

Am castigat in instanta o hotarare impotriva ANAF, hotarare care obliga ANAF sa imi plateasca cheltuielile de judecata. Desi am trimis din iunie 2022 solicitare de restituire a sumei conform hotararii, ANAF nici pana la aceasta data - peste 80 zile lucratoare - nu a achitat obligatia de plata in contul meu. Pot executa silit ANAF, cu ajutorul unui executor judecatoresc?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:39, 9 Februarie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate, doar că veți găsi foarte greu un executor judecătoresc care să se pună rău cu ANAF.

Dar sunt mulți executori pe piață și veți găsi într-un final.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2022
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
i-ati notificat ?
De 4 ori....

gi-jane2 a scris:

i-ati notificat ?

7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok , cautati un executor. Daca amânați, se poate sa ajungeți la prescriptie.
Ne țineți la curent?
Poste fi de folos si altora.
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, vedeți ca le puteți calcula și dobânzi de întârziere calculate de la momentul la care v-au luat banii pana când ii restituie. Noi am primit ieri aceste penalitati fără sa ne mai judecam. Bineînțeles ca am câștigat in instanța restituirea sumelor reținute abuziv. După care am făcut o adresa câte ei ca ne datorează și penalitati de întârziere. Și ieri am avut surpriza ca le-au achitat. Luați legătura și cu un avocat. Pe noi ne-a ajutat acest lucru.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2022
AntoanelaC, utilizator

Alte discuții în legătură

Executare MihaiCL MihaiCL Buna ziua. Intr un dosar de incuviintare executare silita s a dat urmatoarea solutie de catre judecatorie. Admite cererea formulată de Biroul Executorului ... (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu. Basarab_ionut Basarab_ionut Am castigat in instanta la fond ,am castigat si recursul la Curtea de Apel Galati iar ANAF- ul nu a dorit sa restituie suma. Am apelat la un executor silit ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani anaf Blitzmate1974 Blitzmate1974 Buna ziua, Am de primit de la ANAF , prin hotarare judec. definitiva, o suma de bani reprezentand cheltuieli de judecata. Au trecut de mult cele 30 de zile in ... (vezi toată discuția)