avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate PaulAilenei

Activitate PaulAilenei

Vroiam sa spuns mai sus ca unele din bunurile pe care acesta vrea sa le expedieze, apartin mamei mele. Oricum.. Multumesc pentru rapsuns! Probabil ca aveti dreptate.. Am mai incercat in trecut sa denunt la politie disparitia altor obiecte personale si am fost primit cu zeflemism din partea unui agent care mi-a comunicat ca trebuie sa pot demonstra furtul. De parca cineva poate demonstra ca un obiect personal a fost aici si acum nu mai este.. mda.. asta e legea. Probabil ca trebuie si ea sa raspunda cu aceeasi moneda..
Buna ziua! Mama mea locuieste in locuinta proprie cu fostul sot italian. Acesta are un act de uzufruct viager pe jumatate din locuinta si exista momentan un proces prin care se urmareste anularea uzufructului. Mentionez ca ambii locuiesc in camere separate si se folosesc de restul spatiului in comun(bucatarie, baie). Problema este in felul urmator: in camera acestuia se afla inca multe bunuri comune si am descoperit recent ca acesta pregateste pachete pe care sa le trimita in Italia. El sustine ca sunt doar bunuri personale si refuza sa arate continutul pachetelor dar cel mai probabil sunt si multe bunuri comune. Se poate face ceva din punct de vedere legal pentru a bloca expedierea acelor pachete sau verificare lor?
Multumesc pentru raspuns! O sa ma adresez lor sa vad daca pot rezolva ceva.
Buna ziua! Sotul mamei mele este italian. Mentionez ca s-au casatorit in Romania si el are un certificat de inregistrare(drept de rezidenta) eliberat de autoritatile locale. In luna mai am fost la casa de pensii din mures pentru a depune o cerere de pensionare. Dupa cateva discutii ceva mai aprinse cu unul dintre functionari care pretindea ca acel document nu atesta domiciliul aici si ca domnul trebuie sa isi faca cererea de pensionare in Italia, am resuit sa vorbim cu unul din superiorii functionarului respectiv care a preluat dosarul nostru si a zis ca e totul in ordine, ca se vor ocupa de traducere si tot ce mai trebuie si il vor trimite spre autoritatile italiene. A mai spus si ca trebuie sa asteptam raspuns, undeva la 8 luni dupa spusele lui. In acea zi nu au reusit sa ne dea un numar de inregistrare pentru ca aveau ceva probleme in sistemul lor operativ dar am reusit sa il obtinem la telefon in zilele succesive.
Cam prin luna iulie am aflat ca dosarul a fost trimis catre Italia in luna iunie dupa spusele lor, asa ca am decis sa mai asteptam putin. Luna aceasta am inceput sa sunam la INPS, institutia italiana care se ocupa de tot ce tine de pensii, asigurari de sanatate etc. Intr-un final am reusit sa luam legatura cu biroul care se ocupa de pensii internationale care ne-a comunicat ca la ei nu apare nici o cerere de pensionare. Si acum practic suntem blocati.. din Romania ne spun ca dosarul a fost trimis, din Italia ne spun ca nu exista nici o cerere de pensionare. Ce este de facut in cazul asta? Cui ne putem adresa, eventual pentru a face o reclamatie sau o plangere? Exista vreun birou de consultanta in Mures pentru astfel de probleme? Nu stim sincer ce sa mai facem.