avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate Dr.M

Activitate Dr.M

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Azi erau vreo 350 copii internați în spital dintre care 30 la ATI.

Copii internati exista de cand exista spitalele. Cifrele date de dvs sub forma asta nu inseamna absolut nimic.

M-am abtinut de la orice comentarii in perioada asta, sunt ocupat cu practicarea meseriei si salavarea de vieti.

Probleme da, vor fi in curand si mai grave, dar nu sub aspect medical ci de alta natura.
In rest, respect tutror colegilor care salveaza vieti in loc sa urmeze ordine.
Manuela Rășină a scris:

Dr.M a scris:

In acest moment la ATI sunt cam 30-40% vaccinati. La pozitivi aveam 25% vaccinati, exact cand era procentul de vaccinati tot cam atat. Datele sunt de la INSP, nu se pot contesta.

Puneți link la datele de pe INSP.
Dacă nici de data asta nu puneți sursa oficială pentru ce scrieți mă supăr. Rău.


Sursa:

[ link extern ]

Site-ul INSP dedicat coronavirusului este [ link extern ] /


latka a scris:



Dr.M a scris:

Domnule Claudiu, imi permit sa nu fiu de acord cu solutia sustinuta continuu de dvs.
Israel are valul 4 chiar dupa a 3-a doza, au avut si peste 15000 de infectari la o populatie de un pic peste 9 milioane locuitori.
............................

Astazi in Israel au fost inregistrate 114 cazuri, ieri au murit 3 oameni. Nu stiu de unde va documentati, dar sigur nu sunt surse de incredere..
[ link extern ] /

Buna ziua, V-am spus cum sa procedati sa vedeti statistica. Valul 4 la ei a fost in mijloc de septembrie, nu e acum.
Multumesc de informatii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule Claudiu, imi permit sa nu fiu de acord cu solutia sustinuta continuu de dvs.
Israel are valul 4 chiar dupa a 3-a doza, au avut si peste 15000 de infectari la o populatie de un pic peste 9 milioane locuitori.
Intre timp, Ungaria a dat drumul la fabrici de medicamente.
Si ei au rata mare de vaccinare, la fel ca Israel.
Diferenta este data de tratament
, ceea ce v-am explicat deja.

Trebuie aplicat tratament personalizat la fiecare caz in parte daca vrem sa salvam oameni. Atfel degeaba vaccinam si 100%. Tot vom avea foarte multi morti. In acest moment la ATI sunt cam 30-40% vaccinati. La pozitivi aveam 25% vaccinati, exact cand era procentul de vaccinati tot cam atat. Datele sunt de la INSP, nu se pot contesta.
Deci 95% (promisiunea initiala) tot scade vazand cu ochii.
Nici EMA nu a putut explica detaliat cum au obtinut 95%, doar ca au trimis acasa pe cei din cadrul studiului.
Israel la 6 din 10 vaccinati erau 8 din 10 morti vaccinati. Exista film cu doctor de acolo care a scapat pe internet. Comorbiditatile isi spun si ele cuvantul. Comorbiditatile nu fac diferenta intre vaccinat si nevaccinat. Daca nu esti sanatos, ai risc crescut indiferent ce ai face.

Asadar comparati Ungaria cu Israel sa vedeti ce inseamna eficienta unui tratament. Acesta a facut clar diferenta deoarece Israelul a folosit restrictii mult mai drastice fata de Ungaria, deci putem exclude restictiile.

Cautati direct pe google "israel covid stats" si hungary covid stats". Va va arata direct graficul.

Ramane de vazut ce se alege de situatia trista din Romania. Va depinde de ce se intampla pe plan politic, iar in zona aia dezastrul e la fel de mare.

Oricum, cu cat se va da mai repede liber la tratamente si se vor debloca stocurile de medicamente, cu atat vom iesi mai rapid din aceasta situatie.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, scrie clar in actualizarea articolului:
Informația inițială potrivit cărua Episcopul Devei și Hunedoarei nu era vaccinat a fost infirmată de reprezentanții Bisericii:


Domnilor si doamenlor, in loc sa ne preocupe sanatatea oamenilor ne preocupa dezbinarea lor dupa criteriul "dezbina si cucereste".
Calculul se face in functie de salariul minim brut din acea perioada.
Uitati aici un tabel informativ cu valorile pe ani mai recenti:
[ link extern ]
Răspuns la discuția diurna vs telemunca
Pai daca lucreaza in regim telemunca si este trimis in strainatate, normal ca trebuie diurna si costuri cazare.
Vedeti un pic si legea cu regimul de telemunca (81/2018 actualizata). Mare parte din angajatori nu o aplica corespunzator din diverse motive.
Legea de baza este asta:
[ link extern ]

Si are toate hotararile suplimentare.

In mod normal, concediul vi-l luati in perioada in care vi l-ati planificat, iar in acea perioada nu vi se poate refuza nejustificat.

Mai exista situatii in care toti angajatii iau in acelasi timp o perioada de concediu, dar asta ar trebui sa fie specificat in contractul colectiv de munca.

Daca nu iau toti concediu, nu ar terbui sa va poata obliga.

Cine v-a exclus si care a fost motivatia?
Stiu ca va puteti retrage la cerere. Excludere s-ar putea face daca se demonstreaza ca nu ati fost parte prejudiciata.
Poate cineva pe parte legala sa explice in detaliu?