Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, ministrul Tătaru dă reper luna august [ link extern ] -
Nu e adevarat, in august nu se sfarseste infectarea si nu poate da nimeni un asemenea termen. Ar insemna ca virusul sa dispara, ori toti vorbesc de "al doilea val" care ar putea incepe in noiembrie si trebuie sa fim mult mai pregatiti.
Uite ce a spus Nelu Tataru:
[ link extern ]
In Romania se pare ca infectarile au alta turnura pentru ca au existat anumite masuri luate in timp relativ util fata de statele din vestul Europei.
Nu imi dau seama cat timp va mai tine infectarea zilnica a 100 si 200 de persoane.Este posibil sa se intinda foarte mult in timp.Poate pana in noiembrie-decembrie 2020.
Si sa nu ajungem la un al doilea val de infectare masiva.

Am avea o infectare constanta dar fara explozie ceea ce ar duce la controlarea situatiei.

Dupa ce se va renunta la purtarea mastilor romane de vazut ce va fi.
Ramane de vazut ce va fi si dupa deschiderea teraselor.
In situatia actuala nu cred ca se va produce o explozie de infectari.

Prof. Rafila a zis ca virusul ar disparea daca 90% din populatie poarta masti timp de 50 de zile, daca am inteles eu bine.
Prof. Streinu Cercel a confirmat si el.

Nu stiu care mai este situatia in Lombardia.
Au avut o zi fara nicio infectare si apoi iar au avut un numar cam ca la noi.
Sudul Italiei sta bine desi a fost debandada totala la un moment dat.
Insa, nici nu au fost grav afectati.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In Asia se poarta masca dintotdeauna, n-am văzut sa fi dispărut virusul. Rafila și Cercel vorbesc și ei ca să nu tacă.

In Austria se poarta de peste 50 de zile, n-a dispărut. Nu va amăgiți cu prostia asta.
Nu ma amagesc.Am si spus anterior ca nu prea imi vine a crede...
Desi...mi-ar fi placut sa cred...

La noi, daca virusul va avea acest curs va fi in regula.
Nu se mai poate face nimic acum sa schimbi acest curs.
Important este sa moara cat mai putini oameni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat