avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate S.h.55

Activitate S.h.55

Buna ziua ! Ieri am primit decizia de concediere de la locul de munca, pe langa alti cativa colegi. Motivul tine de incapacitatea firmei de a oferi de munca numarului mare de angajati. In decizie scrie ca am 20 de zile de preaviz, insa mi s-a propus sa ma angajez la o alta firma, job gasit de catre ei. Si in aceasta situatie, mi s-a cerut demisia, iar in urma demisiei se anuleaza aceasta decizie de concediere, si ca urmare nu mai primesc salariul compensator prevazut in CCM. Mi s-a spus ca daca refuz jobul gasit de ei la o alta firma, si aleg sa urmez demersurile conform deciziei de concediere, respectiv perioada de preaviz, ulterior mi se va desface CIM si ma vor baga in somaj, si doar asa pot lua salariul compensator. Intrebarea mea : este legal sa nu imi ofere salariul compensator din moment ce in CCM specifica acest aspect ? As dori sa stau in perioada aceasta de preaviz de 20 zile si totusi este dreptul meu conform CCM sa primesc salariul compensator. Iar la finalul preavizului doresc sa imi incep activitatea la celalalt loc de munca. Din punct de vedere legal, cu ce influenteaza faptul ca la finalul preavizului eu voi pleca la o alta firma, motiv pentru care nu vor sa imi ofere salariul compensator ? De ce nu pot primi salariul compensator, din moment ce ei mi-au oferit decizia de incetare a CIM, iar in CCM se prevede salariul compensator. Va multumesc anticipat !
Traim intr-o tara unde daca dai de greu tot tu cazi vinovat, si ajungi sa platesti pentru indiferenta si nepasarea altora. La randul lor, vecinii sunt foarte revoltati deoarece nu doresc sub nicio forma sa participe la plata. Pur si simplu, sunt prins in situatie si nu gasesc o solutie, nimeni nu ofera ajutor, sprijin, intelegere.

hob a scris:

asiguratorul nu o sa accepte sa repare acoperisul pentru ca e treaba asociatiei si toti proprietarii trebuie sa plateasca conform cotei parti

luati legatura cu presedintele asociatiei sa identifice si remedieza problema(cerere scrisa cu nr de inregistrare)....daca nu raspunde in 10 zile mergeti mai departe la primerie cu reclamatie impotriva presedintelui


ii puteti sugera presedintelui, ca pana acum doar dvs ati fost inundat, dar e posibil ca de la urmatoarea ploaie sa ajunga apa pana la subsol

la genul asta de vecini pe care nu ii intereseaza ca doar nu ploua la ei...i-as convinge cu cate o galeata de apa pe coloanele tehnice pentru fiecare picatura de apa ce imi intra in ap din cauza acoperisului

Buna ziua !

Trec printr-o situatie foarte dificila. Eu locuiesc la etajul 3, intr-un imobil de 4 etaje. Precizez ca la etajul 4 nu locuieste nimeni, apartamentul este gol si nelocuit de ani buni. Proprietarul apartamentului, care este de negasit (plecat in strainatate) este dat in judecata de catre Asociatia de proprietari din cauza datoriei foarte mari la intretinere, iar acum apartamentul este in litigiu. Eu ma inund de fiecare data cand ploua, prin lustra de la bucatarie, de asemenea si pe hol tavanul este umed. Avand in vedere situatia destul de periculoasa deoarece se poate produce un scurt circuit, am rugat administratia sa ma ajute, insa ei refuza pe motiv ca nu e treaba lor. Si mi-au spus ca, ma priveste pe mine rezolvarea situatiei, deoarece mie imi ploua in casa si nu lor. Dupa lungi cautari, am reusit sa gasesc pe cineva care sa imi deschida usa apartamentului de la etajul 4, insa surpriza este ca acolo nu este nimic care sa arate ca ar fi o problema de la apartamentul respectiv. Ci doar un pic gresia din bucatarie a fost desprinsa (probabil a fost pusa direct pe parchet). Asa cum eu ma inund foarte tare, ma asteptam ca la etajul 4, sa fie apa la fel ca la mine. Intrebarea mea este cum as putea eu sa remediez problema aceasta, sa apelez la firma de asigurari, si sa refac acoperisul, dar daca nu este de la acoperis si o sa am in continuare probleme. Totusi nu ar trebui Asociatia de proprietari sa se ocupe de aceasta problema ? Din punct de vedere legal, rezolvarea problemelor de genul acesta (inundatii, probleme cu acoperisul blocului, tevi sparte) nu apartine Asociatiei de proprietari ? Administratorul blocului imi zice ca el nu are nicio obligatie, ca nu ploua la el. Daca fac acoperisul blocului pe asigurarea mea facultativa, asiguratorul isi va recupera banii de la asociatie sau nu ? Eu nu mai stiu la cine sa apelez, deoarece toate lumea este nepasatoare. Cei de la asociatie doresc sa intre sa vada in apartament, insa cel ce mi-a deschis usa apartamentului refuza sa le deschida si lor, pe motiv ca “daca ii pune sigiliu la apa”, in conditiile in care oricum apartamentul este in litigiu. Credeti ca as rezolva ceva daca as depune o plangere la politie impotriva Asociatiei de proprietari sau daca i-as da in judecata ? Va multumesc foarte mult si imi cer scuze pentru povestioara mea cea lunga !