avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate bucurescu

Activitate bucurescu

Răspuns la discuția Daune majore cauzate de chiriasi
deci tot ceea ce se defecteaza sau se strica in apartament, atunci cand sunt chiriasi plata reparatiilor si a adunelor revine chiriasului.
Inlocuirea obiectelor deteriorate este la alegerea chiriasului fara a consulta propietarul?
In cazul meu daca chiriasul vine si monteaza o chiuveta luata la mana a doua din targ fara sa ne anunte de intentia lui, eu sunt obligat sa-i accept oferta?
buna ziua,
am inchiriat un apartament de lux unor prieteni( sot si sotie + copii) pana cand acestia vor reusi sa-si termine de finisat si aranjat casa pe o perioada de 2 ani.
Apartamentul l-am incredintat in stare perfecta si fiindu-ne buni prieteni nu le-am cerut o chirie mare.
Zilele acestea ne-au sunat si ne-au spus ca din motive neexplicabile, adica asa din senin, chiuveta din baie a cazut si s-a spart si astfel s-a deteriorat si bateria de apa.
Chiveta este destul de scumpa iar bateria marca Kludi este si ea scumpa. Paguba este cam de aproximativ 700 lei.
Nu stiu de unde, dar au venit cu o chiveta care se vede ca este uzata si cu o baterie ordinara ca sa le monteze in locul celor deteriorate. Noi le-am spus ca vrem sa tina cont de ceea ce a fost inainte si sa le puna la fel.
Ei sustin ca ar trebui asta sa fie problema noastra deoarece sunt in casa unde suntem propietari noi.
Va rog sa-mi spuneti in atributele cui intra reparatia daunelor si ce putem face.
Avem contract de inchiriere inregistrat la ANF.
buna seara,
am inchiriat un apartament unei familii compuse din 4 membrii.
De anul trecut si pana in prezent la intretinere chiriasul a declarat doar 3 pers. in loc de 4 la administratorul blocului.
La una din sedintele administratiei cativa vecini mi-au adus la cunostinta mie, in calitate de propietar al apartamentului, ca exista aceasta neregula si ca intra in datoria mea sa spun la administrator ca incepand cu data de ...in apartamentul meu stau chiriasi in nr de 4 persoane.
Asa s-a facut o neregula si cum altii sunt platitori corecti chiariasul meu de ce se abate de la plata????
Eu va intreb: era datoria mea sa declar cate persoane stau?? Daca chiriasul s-a "inteles" cu administratorul sa treaca doar 3 in loc de 4 eu ce legatura mai am???
Multumesc frumos
Va redau situatia:
Se inchiriaza o casa de catre numitul x in calitate de propietar, unei asociatii familiare.
La cateva luni de la inchiriere, propietarul x moare. La un an de la inchiriere asociatia familiara. trece in societate comerciala si ii trebuie contract facut la finante.
Cum propietarul era deja decedat de aproape 1 an, administratorul societatii completeaza un contract de inchiriere la finante in numele celui decedat si pune pe altcineva sa semneze in locul propietarului.
Acest lucru s-a intamplat in anul 2003 si contractul a fost facut pana in 2005.
Se mai poate folosi in justitie acest contract ca fiind inscis sub semnatura falsa sau s-a prescris?
.
nu am avut facturile de la utilitati deoarece tot timpul s-a scuzat ca nu stie pe unde le-a pus.
Oricum facturile vin pe numele societatii sale nu pe mumele meu. Doar factura de la gaz vine pe numele lui, restul pe firma.
Chestia este ca la gaze nu-mi da factura si nici nu poate fi identificat deoarece nu-i stiu codul de client si s-ar putea aici sa fie ceva....restanta.
Dar am vb asta cu avocatul si mi-a spus ca acel prim contract a picat si deci orice declara Vasile referitor la primul contract, cum ca si-a achitata datoriile si totul este in regula este o declaratie nula, deoarece el a incheiat contractul cu altcineva si nu cu mine. Eu an semnat contract cu societatea lui Vasilica nu cu PFA Vasilica.
Spun si eu asa cum mi-a zis juristul...ca m-a pacalit
Asa am primit explicatia de la jurist: ca daca primesc vreo somatie pentru neplata utilitati, iar astea figurau pe numele chiriasului Vasile, dar pe locul de consum care este casa mea, eu sunt bun de plata deoarece am semnat ca nu are datorii chiriasul.
Sunt foarte derutat....
Buna seara,
acum ceva ani buni tatal meu care a decedat, a facut in 2005 un contract notarial cu o anume persoana.
Persoana respectiva a infiintat in 2007o societate cu punct de lucru in imobilul inchiriat si mi-a cerut mie( deoarece tata nu mai era) sa-i fac contract la ANF ca sa-si poata deconta chiria ce mi-o platea.

Anul acesta mi-a cerut sa facem de comun acord rezilierea contractului de la ANF deoarece n-a mai dorit sa ramana in spatiu. Am reziliat contractul pe care l-am facut, pe data de 15 februarie. Pe data de 10 martie urma sa-mi dea cheile.
Ne-am intalnit mi-a dat cheile si am facut un proces verbal de mana in care chiriasul , pe nume de Vasile, de comun acord cu mine in calitate de propietar, am cosimtit rezilierea contractului notarial nr. xxx.iar chiriasul mi-a predat imobilul in buna stare , fara nici o obligatie, fara alte datorii si a predat cheile.
M-am dus fuguta la un avocat foarte cunoscut, i-am platit onorariul cerut si i-am cerut un sfat daca e ok procesul verbal si-l pot semna.
Mi-a zis asa: ""nu are nici o valoare deoarece nu cu dvs . numitul Vasile in calitate de chiriasi a incheiat contractul ci tatal care este mort de multi ani, iar contractul de la notar cu nr. xxx s-a declarat si este desfiintat din momentul in care v-a cerut incheierea unui nou contract la ANF aici figurand parti contractante dvs. si societatea lui Vasile.
Deci semnara procesului verbal nu are nici o valabilitate . Daca asa vrea semnati si lasati-l in pace.""
Un prieten jurist mi-a spus ca m-am pacalit deoarece are valabilitate si orice datorie lasata de societatea lui Vasile urmeaza s-o inghit eu deoarece el s-a spalat pe maini de orice obligatie.

Deci am luat pacaleala sau ba???
as dori sa stiu daca ajutorul de somaj se adauga drept vechime la anii de munca si cat timp se acorda acest ajutor?
multumesc
Răspuns la discuția Nelamurire intre doua contracte
Atunci eu ce fac in aceasta situatie: anulez contractul de la fisc ? Nu pot plati statului impozit pe un venit care este mai mare decat cel pe care-l obtin.
Problema este ca si chiriasul a fost de acord cu plata chiriei de 1200 lei si nu a avut obiectii cand am inceiat contractul de la fisc.
Am un spatiu inchiriat, si un contract de inchiriere la notar intre tatal meu si actualul chirias. Contractul a fost facut acum 10ani iar in contract s-a stipulat ca plata chiriei sa fie de 100 dolari.
Bineinteles ca avem si la finante contract facut dar aici avem declarata valoarea de 1200 lei, cat este real pretul in zona.
Chiriasul a plecat din spatiul inchiriat si nu-si mai defasoara nici un fel de activitate aici; nu vrea nici sa rezilieze contractul ci pur si simplu pana la termenul final din contractul de la notar 1 septembrie 2012 vrea sa tina spatiul dar sa nu-mi mai plataesca chiria de 1200 lei ci doar 100 dolari
De la finante mi s-a spus ca neplata chiriei stipulate in contracul facut cu finantele
timp de 3 luni consecutive, duce la rezilierea contractului si evacuarea chiriasului.
Un avocat ne-a spus ca, contractul de la finanate e apa de ploaie iar neplata chiriei stipulate in el nu are drept cauza rezilierea si evacuarea chiriasului deoarece cel facu cu notarul ramane de drept contract valabil si poate plati cate 100 dolari pe luna pana in septembrie cand se incheie contractul.
Eu nu inteleg....care contract pica si care chirie ramane ?
multumesc frumos