avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate AlexValentin98

Activitate AlexValentin98

Răspuns la discuția Student la zi și militar
Salut, ai gasit baza legală pentru acordarea concediului daca da, te rog sa imi dai un raspuns

Dinuroby a scris:

Buna ziua, in momentul actual sunt subofițer în cadrul in Ministerului Apărării Naționale și student la zi in cadrul unei facultăți. As vrea sa știu baza legala din care pot beneficia de liber pentru susținerea examenului de lixenta. Din cunoștințele de până acum, conform articolului 16 din legea 80/1995 privind statutul cadrelor militar, in calitate de student la zi al unei instituții de învățământ superior beneficiez de anumite vacante in conformitate cu orarul facultatii. Va mulțumesc anticipat.

Răspuns la discuția concediu studii ofiteri
Bunaa ziua, ati reusit atunci sa obțineți baza legală pentru acordarea concediului de studii?

cameliaf a scris:

Va multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire :
cfr. art.67 din Legea 138/1999 republicata, modificata cu Legea 330/2011 cadrele militare ( art.2 din Legea138/1999 a fost abrogat si notiunea de personal militar s-a asimilat cu cea de cadru militar) au dreptul la 30 de zile la concediu de studii si pentru INVATAMANTUL DE ZI.
Art. 67 nu s-a abrogat. Se aplica atunci si ofiterilor ?


Deci daca urmez facultate la zi sa inteleg ca nu pot beneficia de cele 30 de zile de concediu de studii?

Cornel Vasile a scris:

Cadrele militare în activitate au dreptul, anual, la un concediu pentru formare profesională, plătit, de până la 15 zile lucrătoare, cu aprobarea comandantului unității militare, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului apărării naționale.
www.avocatnet.ro/articol_509...

Am terminat scoala de subofiteri iar acum lucrez in cadrul Mapn.

Cornel Vasile a scris:

Concediul de studii se acorda salariatilor ? Lucrati , daca da unde?

Buna ziua. După terminarea anului 3 de studii la zi , am înghețat anul 4 si am facut scoala de subofiteri, iar acuma sunt din nou student in anul 4. Întrebarea mea este daca am dreptul la concediu de studii si care este baza legală.