avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate AlexaB97

Activitate AlexaB97

Îl poate concedia în baza a ce?

Ionica Porumbel a scris:

Dacă se desființează din schemă postul de manager, salariatul fie acceptă altă încadrare fie este liber să-și dea demisia.
Angajatorul îl poate concedia.

Și cu evaluarea în cazul în care nu există nici un act referitor la condițiile acesteia cum aș putea proceda? E menționat doar că angajatul trebuie evaluat și atât. De asemenea un alt angajat a primit avertisment scris pentru ceva ce a făcut în urmă cu 2 luni și în avertisment e menționat că a făcut acel lucru pe 22.07.2022. Retrogradarea mie mi s-a spus că se face în urma istoriei pe care o am de la începutul meu în companie și feedbackul oferit de superiori, dar în acest caz această decizie nu trebuia luată pe moment? Și dacă se menționează că am făcut ceva și eu nu am făcut, nu ar trebui să aibă și dovezi?

Cornel Vasile a scris:

Nu va pot obliga sa acceptati asa ceva.

Nu. Am verificat și fișa postului și contractul de muncă și nu există nicăieri nimic despre acest lucru. Și încă o întrebare mă pot obliga să accept să fiu retrogradată din funcție de manager adjunct de magazin pe funcție de lucrător comercial?

Cornel Vasile a scris:

Și despre procedura nu exista alt act?

Un angajat poate fi obligat să accepte să fie retrogradat dintr-o funcție de manager într-o funcție mai mică?
Am verificat în regulamentul intern și nu este menționat absolut nimic despre evaluări..

Cornel Vasile a scris:

Regulamentul intern cuprinde dispozitiile privind criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Evaluarea unui angajat în ce condiții se face? Nu ar trebui anunțat angajatul că este evaluat? Am fost evaluată fără sa știu și tot ce scrie în fișa postului are x că nu fac deși lucrez de aproape 2 ani în companie și avem și camere de supraveghere și se poate verifica cum îmi desfășor activitatea în timpul de lucru la muncă.

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti ce sesizare sa faceti privind evaluarea , decat pentru savarsirea unor nereguli in activitatea angajatorului.

Bună seara! Se poate contesta o evaluare făcută de către angajator dacă nu este corectă și nici nu există dovezi pentru a susține ce s-a scris în evaluare? De asemenea, dacă mi-au fost încălcate drepturile, s-au încălcat și legi către ce autoritate pot face o sesizare?

Mulțumesc anticipat
Discuție Penalizare
Bună ziua! În cazul în care angajații unui magazin au găsit o portiță în privința unor comenzi online pot fi penalizați? De exemplu dacă comanda un anume produs, primeai un cadou, iar dacă in comanda mai aveai ceva mai ieftin, anulari produsul pentru care primeai cadoul și achitai restul de comandă totuși puteai primi cadoul respectiv. Nicăieri nici în contractul individual de muncă nici în cel colectiv, precum nici în regulamentul de ordine interioară nu era specificat acest amănunt. Că angajații nu pot face asta. Angajații s-au trezit cu bonusul tăiat și au aflat asta din fluturașul de salariu. Această penalizare este legală din moment ce nu era scris nicăieri că este interzis acest lucru? Și în cât timp de la constatare trebuia să fie înștiințați și cum? Prin scris sau verbal?
Răspuns la discuția Încălcare gdpr
Nu am cumpărat produse pentru a le vinde mai departe și nici pe persoană fizică. Eu nu am nici o legătură cu acele comenzi

adriandimitriu a scris:

Mai intai ca nu e vorba de GDPR ci de art 40 din Codul Muncii. Pentru acest lucru, puteti, mai intai, informa dep. Resurse Umane, ca sa demareze o ancheta interna, apoi ITM. Puteti reclama direct la ITM.
In al doilea rand, am impresia (poate gresesc) ca sunteti sub lupa pentru ca ati cumparat pe persoana fizica produse pe care le vindeti. Daca vreti sa negociati, e bine sa va calculati pasii si actiunile.

Răspuns la discuția Încălcare gdpr
Păi și mi-a comparat adresa din actul de identitate cu adresa din niște comenzi online pentru a spune că sunt comenzile mele. Eu la angajare am semnat acord de gdpr că actele pe care le ofer folosesc doar pentru încheierea contractului de muncă. De asemenea în contractul de muncă este o clauză de confidențialitate unde scrie că numele, numerele de telefon și adresele din comenzi ale clienților sunt confidențiale. Deci dacă acest coleg a luat un număr dintr-o comandă să îl bage în telefon să vadă pe wats al cui este numărul de telefon, nu este o încălcare de gdpr? Atât ce a făcut cu buletinul meu, cât și cu numărul de telefon?

adriandimitriu a scris:

GDPR este incalcat prin actiuni, nu prin afirmatii