avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate Stoica Mirel

Activitate Stoica Mirel

Buna ziua! Mi s-a retinut permisul de conducere din cauza unui accident. Conduceam un tractor neinmatriculat si s-a dispus clasarea in temeiul art.16, alin.1, lit.b TEZA I. Am avut dovada cu drept de circulatie si cand am mers la organele de politie cu ordonanta de clasare, nu mi-au restituit permisul de conducere. Ce temei legal au sa faca acest lucru?
Mi s-a retinut permisul de conducere si mi s-a eliberat dovada cu drept de circulatie, deschizandu-se si dosar penal pentru conducerea unui tractor agricol neinmatriculat, implicat intr-un accident din care au rezultat doar pagube materiale. Am primit solutia de clasare pentru ca fapta nu este prevazuta de lege, in Codul Penal vorbindu-se despre autovehicul neinmatriculat, iar tractorul se incadreaza la vehicul. Am mers la politie cu ordonanta de clasare si nu mi s-a restituit permisul. Au dreptul sa il suspende?
Mi s-a retinut permisul de conducere si mi s-a eliberat dovada cu drept de circulatie, deschizandu-se si dosar penal pentru conducerea unui tractor agricol neinmatriculat, implicat intr-un accident din care au rezultat doar pagube materiale. Am primit solutia de clasare pentru ca fapta nu este prevazuta de lege, in Codul Penal vorbindu-se despre autovehicul neinmatriculat, iar tractorul se incadreaza la vehicul. Am mers la politie cu ordonanta de clasare si nu mi s-a restituit permisul. Au dreptul sa il suspende?
Va multumesc!
Buna ziua! Defunctul are datorii la ANAF, reprezentand cheltuieli de judecata. Pentru dezbaterea succesiunii este necesar ca ele sa fie achitate? Sau se pot achita si dupa?
Buna ziua! Ce act se poate incheia cu un mostenitor unic, care nu a dezbatut succesiunea inca, prin care sa promita ca va vinde bunurile unei persoane?
Buna ziua! ANAF-ul a sechestrat bunurile mobile ale debitorului, care intre timp a decedat. Sechestrul s-a pus pentru neplata cheltuielilor de judecată. Sunt mostenitorii obligati sa le achite?
Bună ziua! Cheltuielile de judecată se achită de către moștenitori daca paratul a decedat intre timp? Multumesc!
Buna ziua! Am cumparat o masina pe numele tatalui meu, care intre timp a decedat. Vreau sa o vand, dar nu stiu care sunt demersurile pe care ar trebui sa le fac, in conditiile in care nu am dezbatut mostenirea cu fratii mei. Daca m-ati putea ajuta, as fi recunoscator. Va multumesc!