avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate ancafa

Activitate ancafa

Am lucrat 3 luni de zile la un studio de videochat unde am semnat un contract de cesiune a drepturilor de autor. Am plecat in urma cu o luna si se nu am primit inca banii de pe ultimele 2 perioade (adica de penultima luna). Cei de la studio mi-au spus dupa ce i am cautat eu ca ar fi fost o problema cu contul meu pentru ca as fi fost banuita ca am dat date personale unui membru(lucru care nu s a intamplat). Nu mi au dat dovezi si m-au intrebat de ce ar fi trebuit sa mi comunice ca e vreo problema si ca nu voi primi banii (ilogic, fiind corba despre banii mei). In alta ordine de idei, acum nu imi mai raspunde nimeni la telefon. Ce as putea face? Multumesc.
Buna ziua. In cazul pensiei anticipate fara penalizare conform art. 65 alin 5 din legea 263/2010 actualizata este posibila realizarea de venituri de catre persoana in cauza si care este suma maxima neta admisa fara a fi suspendata pensia. Mentionez ca sunt presedinte al unui CAR si primesc o indemnizatie lunara de 470 lei net. Pot beneficia de aceasta indemnizatie in conditiile descrise nefiind vorba de un CIM ci de o hotarare a AG a membrilor.
Buna ziua,
Anul trecut in luna octombie am depus crreri de despagubire pentru doua dosare CASCO de la City Insurance, spre FGA. Am primit numarul de inregistrarea abia in data de 27 decembire, ele fiind despuse in 10 octombrie. Atazi, intr-un final, mi s-a facut viramentul banilor, insa problema este ca dupa devizul pe care l-am atasat dosarelor depuse, costul total al reparatiilor(pe ambele dosare) este unul de 8199,67 lei, iar FGA-ul mi-a acordat(pentru ambele dosare) 4864,64 lei. Este o diferenta destul de mare intre costul real al reparatiei si costul pe care ei l-au estimat. Mentionez ca nu am primit nici macar un document a unei evaluari a daunelor, ca sa pot afla cum au calculat aceste sume.

Ce as putea face ca sa recuperez restul de bani pentru a putea repara masina (care de un an de zile este nefolosibila)?
Răspuns la discuția Reziliere contract de internship
Ce scrie in lege am citit deja, ideea este ca eu as vrea sa renunt pe loc. Nu doresc sa am 15 zile preaviz, deoarece imi doresc sa parasesc cat mai repede acel loc.
Buna ziua! De 2 luni efectuez un internship platit la o firma privata. Doresc rezilierea contractului de internship din urmatoarele motive:
- mi s-a adus la cunostinta faptul ca nu v-a exista o angajare ulterioara
- activitatea internshipului nu corespunde cu internshipul
- atitudinea/comportamentul personalului angajat lasa de dorit
In continuare, as dori sa stiu cum pot sa fac acest lucru si daca exista consecinte.