avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate p649

Activitate p649

Buna ziua,
De ce se face ancheta sociala pentru o cerere de ajutor public in care am cerut doar esalonarea taxei de timbru. Am deschis o actiune in urma caruia instanta a stabilit taxa de timbru de 6500 lei, eu avand un venit net de aproximativ 4000 lei. Am facut cerere de ajutor public judiciar in care am cerut sa mi se acorde esalonarea pentru plata taxei de timbru insa m-am trezit cu adresa de la serviciul de asistenta sociala prin care mi se cere sa ma prezint urgent pentru efectuarea unei achete sociale la solicitarea instantei. Mi se pare cam excesiva aceasta masura din moment ce nu am solicitat vreo reducere sau scutire de la plata taxei de timbru ci doar o esalonare. Voi ce parere aveti?
Buna ziua,
Am o problema cu citarea unui parat ca persoana fizica. Este vorba de un arendas care nu a platit arenda timp de cativa ani si in cererea de chemare in judecata am indicat datele societatii agricole al carei reprezentant este arendasul insa doresc sa fie chemat si acesta pentru a se administra interogatoriul personal. Problema este ca in contractul de arendare acesta are doar numele si prenumele trecut, fara CNP si domiciliu, iar instanta mi-a pus in vedere sa fac precizari in legatura cu aceste date pe care nu le cunosc. Precizez ca arendasul a semnat de primire cererea de chemare in judecata pentru societatea agricola dar nu s-a prezentat la primul termen. Ce se poate face pentru a-l cita?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
As dori sa stiu ce acte doveditoare imi sunt necesare pentru o actiune in uzucapiune extratabulara, unde imobilul nu este inscris in carte funciara si nici nu exista un titlu de proprietate pentru imobil. Este vorba despre o casa veche din anii 1950 in care locuiesc de peste 25 de ani, achitand mereu impozitul.
Va multumesc!
Va multumesc, am sesizat instanta si s-au luat masuri.
Buna ziua,
Am si eu o mica intrebare. Intr-un proces de partaj am calitatea de parat. Reclamanta a cerut iesirea din indiviziune pentru niste terenuri, insa dupa efectuarea expertizelor s-a constatat ca exista erori materiale in titlul de proprietate si se impune rectificarea titlului de proprietate. Momentan nu putem face cerere de rectificare fiindca nu avem dovada calitatii de mostenitori nici unul din noi si atunci nu se poate face partajul. Intrebarea mea este cum ar trebui sa cer instantei sa respinga cererea reclamantei, ca inadmisibila sau nefondata?
Va multumesc
Pai poate l-a intimidat sa evalueze imobilele mai mult sau mai putin decat la valoarea lor adevarata. Eu nu am de unde sa stiu cat de corecta este aprecierea si evaluarea lor, nefiind de specialitate, dar simplul fapt ca un martor l-a sunat pe expert si a vorbit cu el pune niste semne de intrebare si lasa loc de interpretari din punctul meu de vedere. Se poate spune cumva ca expertiza a fost viciata din acest motiv? Va multumesc frumos pentru raspunsuri
Buna ziua,
Daca intr-o cauza civila un martor ia legatura telefonic cu expertul evaluator si se cearta cu acesta la telefon cum se poate sesiza instanta in acest sens si cum poate fi sanctionat acest martor? Este normal ca un martor sa vorbeasca cu expertul din cauza? As vrea niste lamuriri daca mi-ar putea da cineva. Va multumesc !
Buna seara,
In luna decembrie am suferit o agresiune fizica care s-a soldat cu o incheietura a mainii luxata si un deget deformat. Serviciul de medicina legala mi-a eliberat un certificat medico-legal prin care mi s-au acordat 5-7 zile de ingrijiri medicale. Acum dupa aproape o luna incheietura tot nu mi s-a vindecat si degetul de la mana a ramas deformat. Am fost la spital pentru a mi se face o examinare radiologica din care a reiesit ca am suferit un traumatism la nivelul falangelor care nu s-a vindecat. Pot sa ma duc cu rezultatul examinarii radiologice din nou la medicina legala si sa solicit o reevaluare? Precizez ca martor la incident a fost tatal meu. Pot sa il indic ca martor pentru dovedirea agresiunii? Va multumesc
Asa m-am gandit si eu dar raportul de expertiza a venit cu raspunsul " lucrarea a fost respinsa" iar motivul a fost legea 17/2014.
Buna ziua, in urma efectuarii expertizei topo-cadastrale s-a constatat ca unele parcele cad sub incidenta legii 17/2014 si exista probleme cu identificarea lor. Asta inseamna ca nu pot fi vandute?