avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Rozelia

Activitate Rozelia

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca s-a facut iesirea din indiviziune ( asa mi s-a spus ca prin instanta ), la un imobil aflat la curte comuna cu alte 2 imobile, in extrasul CF solicitat recent, mai poate aparea pod comun? Mentionez ca cei care sustin ca au iesit din indiviziune, au construit un etaj suplimentar la nivelul podului initial peste care au construit un alt pod, inchizand partea lor, separandu-se de celelalte 2 apartamente. Multumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de semnarea procesului verbal de instalare camere in imobilul in care locuiesc. Inainte de instalarea lor s-a obtinut semnatura tuturor. Presedintele a rugat locatarii sa aduca oferte, s-au instalat, o persoana care nu face parte din comitet la solicitarea presedintelui ( acesta nefiind acasa cand a avut loc instalarea), a supravegheat instalarea lor, dupa care a mers cu presedintele si i-a explicat in detaliu ce si cum. Procesul verbal de receptie a lucrarii de cine trebuie semnat conform legii? Din ce am gasit, presedintele si comitetul trebuie sa semneze ( – comisia de recepţie este formată din administrator, membru/membri ai comitetului şi preşedintele asociaţiei) .Tin sa mentionez ca presedintele si administratorul nu vor sa achite factura pana cand persoana care a stat cu echipa nu semneaza procesul verbal. Ce pot face in acest caz?Multumesc
Multumesc
Multumesc frumos!
Multumesc frumos de raspuns!
In CF-ul blocului nu se stipuleaza boxele ......problema mea semnalata era legata de cheia pentru accesul la subsol unde sunt robinetii de siguranta pe coloanele de apa, in cazul unei defectiuni care necesita oprirea apei din subsol
Eu am incercat sa gasesc o cale amiabila cu presedintele asociatiei, toti cei care au boxe, detin chei, restul , cateva apartamente nu, nu am cerut gratis, am spus ca achit contravaloarea acestei chei, ridicand problema unei posibile inundatii, mji s-a raspuns ca isi asuma.
Buna ziua, sunt proprietar intr-un imobil cu mai multe apartamente, nu detin boxa deoarece la momentul in care m-am mutat in apartament nu aveam nevoie, intre timp unii vecini au pus stapanire pe subsolul blocului si la solicitarea de a primi si eu un loc mi s-a raspuns ca nu exista. Accesul la subsol se face cu cheie, eu neavand boxa, nu am primit cheie, problema este alta, robinetii de siguranta de pe coloanele de apa se afla la subsol, am solicitat o cheie deoarece niciodata nu se stie cand se intampla ceva, conductele fiind foarte vechi, mi s-a raspuns ca nu pot primi cheie, deoarece si asa se depoziteaza vrute si nevrute acolo. Va rog sa imi spuneti ce pot face in acest caz, este parte comuna, platesc dupa ea si totusi nu mi se da accesul la locatie. Multumesc