avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate .ale

Activitate .ale

Buna ziua.Trebuie sa fac o reclamatie catre tribunal deoarece angajatorul nu mi-a achitat concediul pre si postnatal.Ma puteti ajuta cu ce date ar trebuii sa contina acea reclamatie?
Mulțumesc
Buna ziua!
Am inteles ca nu s-au publicat inca normele pentru modificarea legislativa de ccc pana la 1 an si 10 luni.
Aveti informatiil cand se vor publica normele?

Va multumesc!
Dar exista vreo cale de a-mi recupera banii fara a fi necesar sa dau in judecata angajatorul?
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu exista o cale prin care banii decontati de la pe prenatal si postnatal de la stat sa ajunga direct la dvs fara a mai fi necesar sa treaca pe la angajator.


Buna seara.Se da urmatoarea situatie.
Am intrat in prenatal si postnatal insa angajatorul nu mi la platit.eu am continuat sa duc concediile medicale fiindca stiu ca este dreptul meu.Mereu cand discut cu angajatorul spune ca revine cu raspuns si bineinteles nu il mai primesc.Am asteptat sa se termine postnatalul ca sa imi poata da adeverinta de venit fiindca desi stiu ca e obligat sa imi elibereze la fel e si cu salariu si imi era frica ca nu o voi vedea nici pe aceasta si nu voi putea înainta cu dosarul de ccc .Acum vad ca mi-a eliberat adeverinta de venit insa pe aceasta imi apare si pe perioada de prenatal si postnatal salariile dar care eu nu le-am vazut fizic.
Acum am aflat ca angajatorul vrea sa inchida firma si sa intre in faliment.
Intrebare:daca nu fac acum sesizare eu mai am vreo sansa sa recuperez banii daca intra in faliment?
pot inainta cu dosarul pentru ccc si apoi sa ma duc la itm sa fac sesizare pentru recuperarea banilor?
Afecteaza cu ceva ccc daca fac sesizare la itm?
Exiata vreo cale prin care banii decontati de la pe prenatal si postnatal de la stat sa ajunga direct la mine fara a mai fi necesar sa treaca pe la angajator?

Mulțumesc
Si cu acel extras Revisal se poate inainta dosarul pentru ccc in cazul in care angajatorul refuza sa imi elibereze adeverinta de venit?
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Numai de la angajator se pot lua aceste adeverinte... ITM-ul va poate da un extras Revisal.

Este necesar sa cer un numar de inregistrare la mail sau ceva de la contabilitate?
Mulțumesc

Ionut.ion a scris:

Aveti adresa de mail de serviciu sau personala?
Daca este "de serviciu" atunci ii comunicati ca va rezervati dreptul de a va adresa organelor statului ( ITM) si/sau instantei daca nu va comunica un termen sau nu respecta acel termen de solutionare a problemei salariale.

La mail-ul personal atasati la acest continut si datele dvs. de identificare in raport cu firma ( numar contract de munca si data, etc.).

Buna ziua,din cauza faptului ca angajatorul.meu nu mi-a achitat salariul pe ultimele luni ci doar mi-a trimis un avans de salariu infirm,plus ca mai sunt si in concediu prenatal vreau sa il instiintez intr-un mail ca fac plangere la itm.Ce ar trebuii sa contina acest mail?Mulțumesc
Adeverintele de venit si cea pentru ccc se pot solicita din alta parte daca angajatorul refuza sa mi le dea?
Stiu ca trebuie sa fac plamgere la itm insa dureaza prea mult.
Multumesc
Buna seara.Ce pot face in cazul in care angajatorul nu imi achita salariul sau il achita cu intarziere de 3 saptamani?
Se poate lua vreo masura?
Multumesc
Buna ziua,ce pot face in privinta angajatorului daca acesta nu imi achita salariul la timp?
Mai am putin si trebuie sa intru in concediu prenatal, insa, in ultima vreme, nu mi s-a achitat nici salariul normal.Imi poate refuza achitarea concediului prenatal?