avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Activitate Kristel

Activitate Kristel

buna ziua!
am primit o comunicare de la primaria sector 2 privind ajutorul acordat consumatorilor vulnerabili, d-na in cauza are supliment in cuantum de: 10 lei / luna pt energia termica, 30 lei/luna pt energia electrica si 10 lei/luna pt gaze naturale pe perioada 01.11.2022 - 31.10.2023
in lege spune ca, primaria de sector comunica furnizorului hotararea, furnizorul trimite prin factura un borderou pe care asociatia de proprietari il completeaza cu consumul calculat si il trimite inapoi la primarie si la furnizor, anul trecut au transmis, ar tebui ca teb sa transmita anexa 18, engie anexa 19 si enel anexa 20
intrebarea mea este cum trebuie sa procedam, de unde luam formulare, cum sa calculam retroactiv?
multumesc!
buna ziua
calculul apei in condominiu se face dupa anexa nr. 12-norme metodologice de facturare (legea 51/2006)?
noi in bloc avem si contorizati si la pausal se poate lua o hotarare in adunarea generala sau de catre comitet pentru stabilirea unui coeficient la cei contorizati si la cei la pausal pentru calculul apei calde decat cel prevazut in lege?
multumesc!
MULTUMESC!
BUNA DIMINEATA!
SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI SI 327 DE AP. AM DORI SA NE INSTALAM PANOURI FOTOVOLTAICE PT. CURENT PARTI COMUNE SI APA CALDA, CU FONDURI EUROPENE, UNDE AR TREBUI SA NE INTERESAM - FIRME CARE SE OCUPA DE LA PROIECT PANA LA INSTALATIE. MULTUMESC!
Se poate ca o persoana care are certificat de administrator, dar nu este contabil, sa tina contabilitatea la alt bloc, decat cel la care este administrator?