avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... BUNA DIMINEATA! SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

BUNA DIMINEATA! SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI ...

BUNA DIMINEATA!
SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI SI 327 DE AP. AM DORI SA NE INSTALAM PANOURI FOTOVOLTAICE PT. CURENT PARTI COMUNE SI APA CALDA, CU FONDURI EUROPENE, UNDE AR TREBUI SA NE INTERESAM - FIRME CARE SE OCUPA DE LA PROIECT PANA LA INSTALATIE. MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:22, 18 Octombrie 2022
Sfatul meu este sa faceti o Adunare generala, sa decideti o persoana sau mai multe responsabile de proiect si apoi sa cautati firme ce pot face asta. Cautati si istoricul firmei, parareile celor ce au lucrat cu ei si apoi decideti semnarea contractului ( la redactare/semnare as recomanda si prezenta unui avocat).

Firmele le gasiti pe net, nu cred ca se pot face recomandari aici.
Ultima modificare: Marți, 18 Octombrie 2022
Ionut.ion, utilizator
MULTUMESC!
Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati cu majuscule
Anterior oricarui demers ,pentru instalare panouri pe partea comuna de imobil de locuit in comun,asigurati-va ca puteti obtine avizele necesare
-avizul ISU, care este emis în termen de 30 de zile de catre Inspectoratul pentru Situații de Urgenta;
-avizul de amplasament furnizor de energie, care este emis în termen de 15 zile de către distribuitorul de energie electrica
-certificat de urbanism
-acord de mediu si aviz de mediu
-avis inspectoratul de stat in Constructii
-aviz de la salubritate
-avizul de telefonizare
-aviz de amplasament furnizor de energie
-aviz tehnic de racirdare
-autorizatie de constructive
-licenta de producer si acreditare a energiei electrice
-certificat de racordare
-acordul vecinilor direct afectati si al asociatiei de proprietari-conform disp L nr 196/2018.
Va puteti confrunta cu reticenta vecinilor,/asociatiei de proprietari motivat de greutatea panourilor care in timp afecteaza hidroizolatia terasei
Este discutabila rentabilitatea avand in vedere ca bateriile sunt scume si au durata de viata scurta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Panouri fotovoltaice pe acoperisul balconului klaud1u klaud1u Buna seara Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje care are doua balcoane cu acoperis din beton. Intrebarea mea este pot sa montez panouri fotovoltaice ... (vezi toată discuția)
Panouri fotovoltaice pe bloc de locuinte - buna ziua, doresc sa stiu daca cineva a incercat (sau reusit) ... toma necredinciosul toma necredinciosul Buna ziua, doresc sa stiu daca cineva a incercat (sau reusit) sa monteze legal panouri fotovoltaice pe un bloc de locuinte, ? Si eventual daca se poate detalii. (vezi toată discuția)
Panouri fotovoltaice pe terasa bloc user_001 user_001 Buna ziua, Locuiesc in Galati la etajul 4/4 al unui bloc pe terasa careia doresc sa instalez 6 panouri solare, insumand o suprafata de cam 4-5mp. M-am ... (vezi toată discuția)