Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... BUNA DIMINEATA! SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

BUNA DIMINEATA! SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI ...

BUNA DIMINEATA!
SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI SI 327 DE AP. AM DORI SA NE INSTALAM PANOURI FOTOVOLTAICE PT. CURENT PARTI COMUNE SI APA CALDA, CU FONDURI EUROPENE, UNDE AR TREBUI SA NE INTERESAM - FIRME CARE SE OCUPA DE LA PROIECT PANA LA INSTALATIE. MULTUMESC!
Sfatul meu este sa faceti o Adunare generala, sa decideti o persoana sau mai multe responsabile de proiect si apoi sa cautati firme ce pot face asta. Cautati si istoricul firmei, parareile celor ce au lucrat cu ei si apoi decideti semnarea contractului ( la redactare/semnare as recomanda si prezenta unui avocat).

Firmele le gasiti pe net, nu cred ca se pot face recomandari aici.
Ionut.ion, utilizator
MULTUMESC!
Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati cu majuscule
Anterior oricarui demers ,pentru instalare panouri pe partea comuna de imobil de locuit in comun,asigurati-va ca puteti obtine avizele necesare
-avizul ISU, care este emis în termen de 30 de zile de catre Inspectoratul pentru Situații de Urgenta;
-avizul de amplasament furnizor de energie, care este emis în termen de 15 zile de către distribuitorul de energie electrica
-certificat de urbanism
-acord de mediu si aviz de mediu
-avis inspectoratul de stat in Constructii
-aviz de la salubritate
-avizul de telefonizare
-aviz de amplasament furnizor de energie
-aviz tehnic de racirdare
-autorizatie de constructive
-licenta de producer si acreditare a energiei electrice
-certificat de racordare
-acordul vecinilor direct afectati si al asociatiei de proprietari-conform disp L nr 196/2018.
Va puteti confrunta cu reticenta vecinilor,/asociatiei de proprietari motivat de greutatea panourilor care in timp afecteaza hidroizolatia terasei
Este discutabila rentabilitatea avand in vedere ca bateriile sunt scume si au durata de viata scurta