avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate Liliana0811

Activitate Liliana0811

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in legatura cu contractul de vanzare a unei cote din imobil. Tatal meu a mostenit impreuna cu fratele sau un imobil format din 2 nivele si anexe. Au facut actul de succesiune iar tata doreste sa-mi vanda etajul imobilului care reprezinta mai putin de jumatate din suprafata construita dar nu a fost facuta partajare, Fratele lui este de acord sa primim aceasta parte .Intrebarea mea este daca se poate imparti prin partajare astfel incat fratele tatalui sa primeasca partea sa , iar partea tatalui meu sa fie divizata astfel incat sa-mi poata vinde o parte din ea si sa pastreze restul
Va multumesc mult pentru atentie!
Cu stima
Marcus D
Buna seara,

Intrebarea mea este in legatura cu parcarea autobusului si a tirului.In apropierea casei mele parcheaza 3 autobuse si un tir, toate pe proprietatea CFR, la aprox 5 -6 m de liniile de inalta tensiune.Autobusele au curse speciale ducand muncitorii la firme si programul lor incepe pe la 5 dimineata.Sgur ca pleaca pe rand deci de la ora 5 ne trezesc in fiecare zi. Tirul merge si mai devreme.Nu au parcare amenajata dar spun ca intentioneaza sa inchirieze terenul. Din cate stiu nu se poate construi nimic pe o distanta de 20 m de la calea ferata. Intrebarea mea esteunde au dreptul sa parcheze autobuzele si tirurile/Nu au nevoie de o parcare speciala asa ca in alte tari? Adica ingradite de ziduri inalte , iluminat...etc?
Va multumesc mult pentru raspuns.Am facut doar sesizari online si nu am primit raspuns cu toate ca au trecut 30 de zile.Greseala a fost ca nu le-am trimis in scris,desi am primit un nr de inregistrare pe email. Nici la politie nu am sesizat in scris si nu am solicitat raspunsul. De fapt politistii ne-au spus ca nu ne vor da raportul :) Primaria a solicitat raportul de la politia locala si sustine ca nu au avut loc decat 2 sesizari cand au fost mult mai multe... Dar politia municipala a raspuns destul de repede sesizarii mele, si ne-a asigurat ca vor cerceta posibilul fals in acte ,prin verificarea acordului cu vecinii si ca ne vor chema pentru verificarea semnaturilor.
M-a ajutat mult raspunsul dumneavoastra.Inca o data, va multumesc!Toate cele bune!
Buna ziua
Situatia mea este urmatoarea: la mica distanta de casa mea s-a construit cladirea unui restaurant fara sa ne ceara acordul (suntem vecinii cei mai apropiati).Intre timp au adaugat si o terasa deschisa. Acum sustin ca au acordul vecinilor, dar 3 din vecinii cei mai apropiati nu am semnat. Restaurantul respectiv a incheiat activitatea acum 2 ani dar de curand, in aceasi cladire a deschis o alta firma de organizare de evenimente. Avand terasa deschisa zgomotul depaseste cu mult nevelul suportabil. Masurarea decibelilor a fost facuta in urma cu cativa ani (pe timpul vechiului restaurant) , in conditiile dorite de proprietar ( muzica nivel mediu, geamuri inchise) iar ei sustin ca au aprobare, in ciuda faptului ca este o terasa deschisa si geamurile se deschid in curtea vecinului (care s-a mutat dupa costruirea restaurantului, deci nu a trebuit sa-si dea acordul). Intrebarea mea este daca putem obtine anularea autorizatie de functionare a restaurantului, deoarece vecinii actuali nu sunt de acord iar legea nu permite organizarea de evenimente in terase deschise .Mentionez ca la primarie am depus o cerere semnata de 8 vecini dar ni s-a spus ca nu figureaza ,in raportul politie locale, sanctiuni impotriva restaurantului. De cele mai multe ori ,politia locala sesizata de noi, nu a luat nici o masura dar cand am sunat la 112 au intrerupt imediat muzica. Va multumesc pentru atentie!