avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate mamiro

Activitate mamiro

Buna ziua.As dori lamuriri pentru solutionarea urmatoarei situatii.Fiul meu traieste (deocamdata)in concubinaj cu o femeie.Actualmente au un copil nou nascut.Fiul meu are in proprietate 2(doua)apartamente si este pe cale sa mai achizitioneze unul de la mama sa.Fiindca inca nu a facut actul de vanzare-cumparare cu mama sa,este posibil sa devina proprietar copilul nou nascut?Care este posibilitatea legala de a face aceasta tranzactie?
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca contractul de comodat pentru un apartament trebuie declarat la ANAF.Multumesc!
Buna ziua.As dori sa stiu daca pot radia la cerere un autoturism in urmatoarea situatie:autoturismul este avariat si as vrea sa-l depozitez in curtea care apartine parintilor mei,dar acestia au decedat iar eu nu am inca act de proprietate in calitate de mostenitor.Este legal sa ma prezint cu o copie dupa actul de proprietate al parintilor?Multumesc.
Orice lege este perfectibila!
Imi pare rau dar sunteti intr-o mare eroare.Eu am redus viteza inainte de intrarea in intersectie.Vizibilitatea imi era redusa catre strada cu care urma sa ma intersectez in partea dreapta de o masina oprita chiar in colt.Nevazand masina cu care urma sa intru in coliziune am inaintat catre centrul intersectiei.Cui ar fi trebuit sa acord prioritate daca cealalta masina nu se vedea.Daca ar fi fost la ,sa zicem 10 m iar eu intrasem deja in intersectie cum puteam sa acord prioritate .Insemna sa opresc in mijlocul intresectiei?!?
Răspuns la discuția Prioritate de dreapta?
Eu consider ca acolo fiind o intersectie intre un drum national si unul judetean ar fi trebuit sa axiste semnalizare care sa stabileasca prioritatile.
Multumesc pentru raspuns.Totusi tin sa mentionez ca eu eram deja intrat in intersectie din moment ce masina mea a fost lovita in mijloc.Daca nu acordam prioritate as fi lovit eu cealalta masina.
Buna ziua!Va expun urmatoarea situatie si sper la o clarificare din partea comunitatii.Multumesc anticipat pentur raspuns.Am fost implicat intr-un accident auto .S-a intamplat intr-o intersectie nedirijata.Masina mea a fost lovita de o alta carei ,dupa parerea agentului constatator mar fi trebuit sa-i acord prioritate de dreapta.Numai ca eu consider ca acesta nu are dreptate.Si iata si de ce cred asta:masinamea este lovita pe partea dreapta si ambele portiere sunt infundate.Eu eram deci intrat in intersectie in momentul coliziunii.Ide aceea consider ca eu nu trebuia sa acord prioritate de dreapta.inca nu amprimit procesul verbal de constatare dar cu siguranta voi fi amendat si voi avea permisul suspendat pentru cel putin 30 de zile.Credeti ca am dreptate?