avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate wap54

Activitate wap54

Discuție Numar dosar
Caut pe portalul unei curti de apel un numar de dosar din anul 2015 si nu il gasesc pe portalul acelei curti de apel. Stiu ca este un dosar judecat, solutionat dar pe portalul instantei de judecata nu apare. Numarul dosarului este 627/54/2015, Curtea de Apel Craiova. Cum pot sa ma informez de acest dosar daca el nu apare pe portalul instantei si de ce nu apare? Va multumesc!
Discuție Cum obtin?
Cum obtin o copie dupa o hotarare pronuntata de o instanta de fond fara numele persoanelor implicate in dosar, eu neavand nicio calitate in acest dosar. Doresc copia in scopul de a o folosi ca jurisprudenta. Pot solicita hotararea fara numele partilor pe mail? Cum procedez? Va multumesc!
Am solicitat executorului judecatoresc sa imi dea un extras de cont cu sumele retinute la o executare silita. In urma contestatiei, am castigat si hotarare definitiva prin neapelare, am dus-o executorului si i-am solicitat extras pt a demara intoarcerea executarii iar acesta ma duce cu vorba si nu imi da extrasul de cont. Cat timp am la dispozitie pentru a demara intoarcerea executarii silite? La executor am depus cerere si am si nr. de inregistrare dar acesta refuza sa imi dea un extras. Nu cumva face intentionat sa pierd termenul de a demara intoarcerea executarii silite? In cat timp pot face acest lucru de la ramanerea hotararii definitive? Va multumesc!
Invocati art. 705 si 706 noul cod civil si aveti sanse de castig. Cesiunea nu are nimic a face cu inceperea prescrierii si nu va este opazabila.
Am citit OUG 80/2013 si nu am gasit ca taxa judiciara de timbru ocazionata de cererea de intoarcere la executare silita s-ar recupera. Ma puteti ajuta, se recupereaza sau nu aceasta taxa de 50 de lei sau 300 de lei functie de suma de restituit?
Am castigat in instanta o contestatie la executare dar nu mi-a acordat ca si cheltuieli de judecata taxa de timbru. Am depus solicitare la judecatorie pt a solicita resttuirea taxei, constestatia fiind aprobata in totalitate. Am si eu doua intrebari:
- in cate exemplare trebuia sa fi depus cererea si copii dupa hotararea definitiva prin neapelare si dupa chitanta
- pot reveni si sa solicit judecare in lipsa?
Va multumesc!
Am fost executat silit printr-un executor de catre EOS KSI, firma care nu a depus la dosar titlul executoriu iar executorul nu are investirea titlului executoriu de la judecatorie. Au trecut o suma de... care nu reiese de nicaieri, suma care nici in intampinarea la contestatia mea nu e definita si nici nu fac vorbire despre ea. Pentru ca ma simt hartuit de aceasta firma ce colaboreaza cu acelasi executor ce incalca legea, pot cere acum, cand fac raspuns la intampinarea primita de la EOS KSI ca raspuns la contestatia mea, pot cere daune morale pentru ca sunt hartuit de firma EOS KSI cu sprijinul executorului? Fac mentiunea ca mie mi se opresc bani din salariu pe o executare ce nu are nici titlu executoriu nici investire. In instiintarea catre mine executorul nu a depustitlul executoriu iar firma nu a depus la dosarul de la judecatorie niciun titlu executoriu.
Va multumesc!
Am canstigat la fond o contestatie la executare. EOS nu a depus apel in termenul obligatoriu. Cum procedez pentru a investi hotararea astfel incat pe baza ei sa pot recupera si sumele retinute pana acum si taxa judecatoreasca platita, taxa ce mi se spune in hotarare ca se da prin nu stiu ce ordin tot prin instanta?! Ce trebuie sa fac acum cu hotararea pentru a putea stopa retinerile, a recupera sumele retinute si taxa platita?
Va multumesc!
Va cer ajutorul pt ca nu stiu daca ceea ce doresc eu sa transmit la CEDO este de competenta sa sau nu. Am avut un dosar pe civil, pretentii, cererea reclamantului se baza pe 998-999 cod civil in prima faza apoi pe 1073, apoi la indicatia judecatoarei de fond s-a dat rezolutia pe "vinderea este perfecta de indata ce partile s-au invoit"... Am deschis dosar si pe penal ce nu s-a rezolvat favorabil mie dar prin el am obtinut probe, probe ce le-am anexat la dosarul civil doar ca, in instanta, solicitand judecarea in lipsa mea si renuntand la avocata ce am avut-o din motive temeinice, instanta nu a tinut cont de probele obtinute in dosarul penal. Mentionez ca probele erau totusi esentiale chiar de nu au fost cele solicitate pe penal, obtinusem o expertiza la un act favorabila mie, aveam declaratii ale celor ce ar fi tr sa intocmeasca actul ca nu au facut ele actul... si totusi, instanta, nu a luat DELOC probele in considerare. Pot solicita la CEDO faptul ca probele mele obtinute pe cai legale nu au fost luate in considerare in instanta? Mai fac plangere sau renunt?
La acordul global, ce sume compuneau venitul brut pe legea 57/74? Sporurile de vechime faceau parte din acest venit brut?
Casa de pensii considera ca mi-a dat in plus niste sume prin recalcularea pensiei si mi le retine. Pot invoca legea amnistiei? E vorba de sume primite in luna aceasta pentru un calcul facut in luna martie.
Va multumesc!