avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate Talla

Activitate Talla

Buna ziua,

Este ilegala urmatoarea problema legata de factura de energie electrica.

1. Sa trec in contract cost chirie xx euro + un consum de xx kwh/luna si sa incasez o suma generala care sa le cuprinda pe ambele.

2. 1. Sa trec in contract cost chirie xx euro + un consum de xx kwh/luna si in final sa incasez doar chiria fara alte costuri.

Multumesc
Buna ziua,

CASS/CAS

Va rog sa ma ajutati cu un raspus si spuneti-mi care este procedura.

Referitor la plata CASS pentru 2023.

1. Daca nu ridic nicio dobanda an de an de la banca si ea merge in continuare se considera venit incasat si trebuie sa-l iau in calcul pentru plata CASS?.

2. Venitul din dobanda bancara se calculeaza dupa impozitarea la sursa cu 10% sau la venitul brut.

3. Daca am venit din dobanda de ex pe oct, noi, dec 2022 + ian, febr, mart 2023 si ridic toata dobanda in 2023 trebuie sa calculez pentru plata CASS ca si cum ar fi tot venitul pe 2023 sau calculez separat incasare dobanda pentru oct, noi, dec 2022 si ian, febr si martie 2023.

Va multumesc
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca:
1. In cazul angajatilor care au depozite la banca, daca se depaseste din dobanzi plafonul celor 6 sau 12 salarii, mai platesc iar CAS sau/si CASS?
2. In cazul pensionarilor, daca se depaseste acelasi plafon, se plateste CAS si CASS?
3. Depasirea plafonului se refera la castigul din dobanzi din valoarea bruta sau dupa ce se impoziteaza cei 10%.

Va multumesc