avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate LivioA

Activitate LivioA

Multumesc !
Buna ziua,
Serviciul primariei de distributie a apei ma forteaza sa semnez un contract cu facturare in sistem pausal calculat la numarul de camere ale pensiunii pe care o detin, dar care nu functioneaza (este inchisa). Suma de plata este imensa si eu nu am optiunea de refuz pentru ca voi ramane fara apa.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum pot contesta o facturare abuziva a ceva ce nu am consumat si ce sanse am de castig ?
- cum pot sa fortez acest serviciu de distributie apa sa isi monteze un apometru si sa factureze exact ce consum ?
- am vreo sansa sa obtine o relatie contractuala corecta si nu abuziva ?
Multumesc !
Actiunile au fost vandute printr-un broker din strainatate (Franta). Este si motivul pentru care ma intreb daca trebuie sa declar veniturile in declaratia unica previzionala pe anul acesta sau pot sa o fac in cea de regularizare de anul viitor.
Buna ziua,
As dori sa stiu cand se declara veniturile din vanzarea de actiuni daca aceasta vanzare s-a produs in luna februarie 2023 ?
-> In declaratia unica 2022 si estimativa pe 2023 (de depus pana la sf lunii mai 2023) sau
-> in declaratia unica pe 2023/estimativa pe 2024 (de depus pana in mai 2024) ?
Multumesc
Buna ziua,
As dori si eu sa aflu daca o sa cumpar o pensiune care este deja in circuitul turistic, pot sa o folosesc in continuare cu autorizatiile si categoria de clasificare existente sau este nevoie sa refac toate autorizatiile pentru functionare si reclasificare ? Pastrarea numelui pensiunii este o conditie sau pot sa i-l schimb si sa continui sa functionez pe autorizarile actuale ? Multumesc