avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fiscalitate-Declarare venituri din vanzari de actiuni
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fiscalitate-Declarare venituri din vanzari de actiuni

Buna ziua,
As dori sa stiu cand se declara veniturile din vanzarea de actiuni daca aceasta vanzare s-a produs in luna februarie 2023 ?
-> In declaratia unica 2022 si estimativa pe 2023 (de depus pana la sf lunii mai 2023) sau
-> in declaratia unica pe 2023/estimativa pe 2024 (de depus pana in mai 2024) ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:56, 9 Martie 2023
Dacă este vorba de vânzare actiuni printr-un broker autorizat din România, la vânzarea actiunilor deja brokerul v-a oprit și virat el impozitul corespunzător pe castig de 1% sau 3% (in functie de vechimea de cand aveti actiunile- mai mult de un an sau sub un an) iar dumneavoastră nu mai trebuie sa depuneți declaratia unica pentru acest tip de venit.
Vedeți ca trebuie sa apară și pe fisa cu confirmarea tranzacției primita de la broker dacă vi s-a oprit și impozitul de care v-am scris.
Ultima modificare: Vineri, 3 Martie 2023
george-neagu, moderator
Actiunile au fost vandute printr-un broker din strainatate (Franta). Este si motivul pentru care ma intreb daca trebuie sa declar veniturile in declaratia unica previzionala pe anul acesta sau pot sa o fac in cea de regularizare de anul viitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În cea de regularizare de anul viitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Lucian 1987 Lucian 1987 Bună seara, Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Conform noilor modificări fiscale ( ordonanta 115/2023 -ordonanța \"trenulet\"), impozitul ... (vezi toată discuția)