Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fiscalitate-Declarare venituri din vanzari de actiuni
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fiscalitate-Declarare venituri din vanzari de actiuni

Buna ziua,
As dori sa stiu cand se declara veniturile din vanzarea de actiuni daca aceasta vanzare s-a produs in luna februarie 2023 ?
-> In declaratia unica 2022 si estimativa pe 2023 (de depus pana la sf lunii mai 2023) sau
-> in declaratia unica pe 2023/estimativa pe 2024 (de depus pana in mai 2024) ?
Multumesc
Dacă este vorba de vânzare actiuni printr-un broker autorizat din România, la vânzarea actiunilor deja brokerul v-a oprit și virat el impozitul corespunzător pe castig de 1% sau 3% (in functie de vechimea de cand aveti actiunile- mai mult de un an sau sub un an) iar dumneavoastră nu mai trebuie sa depuneți declaratia unica pentru acest tip de venit.
Vedeți ca trebuie sa apară și pe fisa cu confirmarea tranzacției primita de la broker dacă vi s-a oprit și impozitul de care v-am scris.
george-neagu, moderator
Actiunile au fost vandute printr-un broker din strainatate (Franta). Este si motivul pentru care ma intreb daca trebuie sa declar veniturile in declaratia unica previzionala pe anul acesta sau pot sa o fac in cea de regularizare de anul viitor.
În cea de regularizare de anul viitor.