avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate aaee

Activitate aaee

up
- problema e ca la peste 20 de inventii cu taxe de 700 lei la fiecare inventie nu imi permit din 580 lei lunar sa platesc taxele , acum 2 ani guvernul a anulat urmatoarea lege : daca venitul mediu brut pe ultimile 12 luni a solicitantului e mai mic decat jumatate din castigul mediu brut lunar pe tara nu se plateste nici o taxa pentru brevetare ...
chiar nu stie nimeni nimic .
Răspuns la discuția termen adresare CEDO
Si eu cred dar nu pot crede ca peste 90 % din ei sunt aiuriti si nu se raporteaza la conventie daca ar fi adevarat ar fi transparenta dar nu e , la acuzatii de tegiversare ar publica cauza dar nu fac nici nu iti raspund ...
Răspuns la discuția termen adresare CEDO
Nu asta e importantat de retinut despre Cedo si ca nu se decide dupa Conventie , pt ca peste 90 % din cereri sunt declarate inadmisibile , proportia se cam pastreaza in fiecare an pentru fiecare tara , in mod normal nu ar trebui sa fie asa , ce dovedeste ca curtea atat are capacitatea de a declara cereri admisibile si in realitate face o selectie din plangeri , deci important de retinut e ca Cedo face o selectie din cererile primite si nu dreptate ...
Adrian din Lugoj : [ link extern ]

As dorii sa stiu unde se depune si ce taxe trebuie sa platesc pentru a deschide o actiune de recunoastere ca autor a inventilor ce le cunosc , fiindca vechiul guvern a modificat taxele accesibile si nu mai pot breveta nimic .

Mai jos e o petitie ce am sa o trimit si cum in mod cert ea nu va primi raspuns sau va primi unul negativ intreb anticipat aceste informatii :

Nu pot sa imi brevetez inventiile din cauza
modificarii taxelor de catre vechiul guvern

In atentia Primului Ministru , Guvernului , Parlamentului ...

Prin aceasta petitie cer revenirea la vechile taxe Osim , mai exact ea : daca venitul mediu brut pe ultimile 12 luni a solicitantului e mai mic decat jumatate din castigul mediu brut lunar pe tara ( 1700 lei ) nu se plateste nici o taxa pentru inregistrare , publicare , examinare ...

Cer sa fiu recunoscut ca autor a inventile ce le cunosc , nu cer protectie desi normal ar fi ca statul si inventatorii sa primeasca un procent din profitul firmelor ce o aplica .

In ' 05 am inceput sa brevetez la Osim lucrarea Procedee de Proiectare , in acel moment la venitul meu nu plateam nici o taxa dar guvernul a modificat taxele , astfel daca in ' 05 - ' 06 la venitul de 580 lei lunar nu eram taxat , acum nu mai pot breveta nimic , Osim ar trebui sa fie o institutie de stat platita din banii publici , nici o inventie nu ar trebui in mod normal supusa taxelor .

Am atasat si cateva inventii , se pot vedea mai detaliat pe site-ul [ link extern ] .

In caz ca voi primi un raspuns nefavorabil voi deschide actiune in instanta pentru recunoasterea ca autor a acestora .
Răspuns la discuția termen adresare CEDO
Clodini de unde sti tu ca nu tegiverseaza , ai vazut toate cererile respinse , Asociatia Victimelor Magistratilor afirma ca mi de cereri sunt tegiversate de Cedo .
Răspuns la discuția Pierdere drepturi OSIM
Parerea mea despre taxele Osim e ca ar trebui sa fie o institutie de stat platita din banii publici , nici o inventie nu ar trebui in mod normal supusa taxelor ...
da-l disparut la politie .
Răspuns la discuția termen adresare CEDO
Au multe pe cap pentru ca se incarca cu tone de harti fiindca nu se accepta sa trimiti acte scanate si formulare electronice , nu trimit raspunsul pe email ... , prelucrarea , traducerea actelor s-ar face mult mai repede , rezultatul e ca pentru a termina mai repede , debloca tegiverseaza motivand la art. 35 .