avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Ingheta

Activitate Ingheta

Buna
Alta nelamurire(multumesc pentru răbdarea pe care o aveti cu noi):in contractul de munca scrie 20 de zile preaziv .persoana ar putea avea o sansa la un alt loc de munca insa nu e prea sigur asadar intrebarea este:daca isi da demisia la zi din motive personale pierde dreptul la acele zile de concedii ramase restante?
Buna din nou poate cineva sa ne spuna si cu privire la celelalte adica cati bani ar trebui sa ia in mana la salariu minim si un copil in intretinere;cam cum ar trebui sa arate cererea de concediu ca tot n am inteles care concediu sa l ceara?pe tot din urma?.intre timp patronul n a mai venit pe la magazin si n au putut discuta desi in urma cu doua săptămâni si ceva angajați l su sunat .n a raspuns.si i au trimis un mesaj cu privire la concedii .colega tot un copil are si aceasi situație cu naveta si evident si concediul doar ca ea nu prea pare pare interesata sa si ia concediu nu ,mai vrea sa lucreze cate o săptămâna non stop deoarece nu si permite
Multumesc.deci ii da patronului cererea pentru concediu pe anul 2022?
Buna ziua am revenit cu aceasi problema.a mai trecut un an si persoana respectiva a primit un fel de concefiu anul trecut in felul urmator:: si a luat liber 7 zile n a facut cerere de concediu (deoarece a spus patronul ca nu trebuie )astea in vara si a lucrat colega in locul ei apoi saptamana urmatoare si a luat colega liber si a lucrat persoana in loc.asadar ca sa aibă câte o saptamana libera au lucrat alta imediat dupa de luni pana duminica de dimineață pana seara o săptămâna una si apoi cealalta?va dati seama cum s au simtit ele după sapte zile de luncu cate zece ore zilnic?parerea mea este ca ala n a fost deloc concediu ci schimb de tura cu colega
Anul acesta se apropie perioada in care si ar lua concediul .la sfatul unui alt patron de magazin care la randul lui lucreaza el in locul angajatilor cand au concediile,angajatul a vorbit anul acesta direct cu contabila firmei careia i a explicat ca practic nu a avut concediu din 2022 când lucrează si ca ar vrea sa stie cate zile de concediu are de cand lucreaza si cum pot sa rezolve situația ?răspunsul contabilei a fost ca ea nu stie si sa vorbeasca cu patronul…cum nu stie ?nu contabilul se ocupa de astea?nu stie nici despre cum se acorda banii de naveta nici despre deducerea de impozit sau cum se numeste pentru ca ai un copil în întreținere desi ceva acte in legatura cu asta le a cerut nici de ce angajatii au același salariu din 2022 desi a crescut salariul minim de atunci nu?
Ce ne sfătuiți să facem?isi cauta alt loc de muncă dar e foarte greu in zona de gasit?daca isi da demisia isi mai poate primii drepturile?celalalt patron a sfătuit persoana sa faca cerere de concediu de odihnă pentru 2022 și daca nu vrea să il acorde sa si dea demisia deoarece spune ca atunci patronul n ar avea încotro si v a trebui sa i plateasca zilele de concediu pe trei ani?nu stiu ce sa zic nu prea cred .sunt mulți bani daca are 20 de zile ori trei ani ..practic ar trebui sa i plateasca 60 de zile?ori cat e o zi de munca astazi?adica cel putin 6 mii de lei?nu prea cred ca e rreal ce spune celalalt patron si sincer cred ca asa cum spunea cineva mai sus patronul a măsluit ceva acte si de asta contabila zice ca nu stie si sa vorbeasca cu el.este posibil?adica daca persoana nu a facut cerere pentru concediu de odihna se poate totusi ca la itm angajatii sa apara ca si au luat concediu?ce sa faca ?cum sa procedeze angajatul?)
Buna.multumesc dar este legala chestia asta cu nu ti platesc primele doua saptamani si o sa i primesti la final?nu este prima data cand aud asta .mai stiu o mamica care tot asa a muncit o luna jumatate ca sa poata primi primul salariu pentru o luna si patronul tot asa i a spus ca i da la final.si nu inteleg cum o sa poata un angajat oricare ar fi el să demonstreze ca nu a fost platit alea doua saptamani?
Multumim.doar plata pe cat mai lucreaza?dar in decembrie din ce spune tanarul nu i a platit primele doua săptămâni pentru ca a zis patronul ca asa spune legea .si cate zile de concediu ar svea?trebuie sa ceara plata lor in cererea de incetare a contractului?
Un tanar lucrează din 4decembrie salariul minim 8ore doar ca nu prea se respecta programul si plata ore suplimentare nu a primit nici intr o luna doar promisiuni.astazi spre exemplu a lucrat de la ora 7.00 pana la 19.00este sofer distribuitor marfa.merge singur fara ajutor cam de trei ori pe săptămână peste 500 km.a hotarat sa si dea demisia…insa cred eu ca seful l a luat cu amenintari…am dori sa stim daca spre exemplu maine isi da demisia ce drepturi are.
Buna
Acum 20-30 de ani s au dat niste actiuni tuturor persoanelor majore..un cetatean acdecedat si cooilul a mostenit si actiunile respective.cum poate sa afle daca au sau nu valoare sau ce poate sa faca cu ele?unde trebuie sa se adreseze?
Multumesc
Buna seara



As dori sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:este necesar sa cer marirea pensiei intretinere;schimbare program de vizita-zice ca e la lucru si nu poate sa vina asa ca m am gandit sa i dau posibilitatea sa faca in asa fel incat sa petreaca cooilul timp cu el,desi si actualul program el l a propus-si sa cer si sa i fac copilului pasaport fara semnatura lui deoarece nu s a prezentat si nu vrea sa i faca crezand ca mi strica mie planurile….asadar toate astea le pot cere odata sau trebuie actiunecsau cum se numeste pentru fiecare cerere in parte?